A nyálkahártya immunitás csak és kizárólag a fertőzés után jön létre, tehát azoknak a privilégiuma, akik kigyógyultak a koronavírus okozta betegségből.
A víruskutató az InfoRádiónak egyebek mellett elmondta: a harmadik dózis azoknál sem fog semmilyen problémát okozni, akiknek magas az ellenanyagszintjük. Az orvosi utasításokat leszámítva csupán egyetlen esetben nem szükséges a szakember szerint a harmadik oltás.
Rusvai Miklós víruskutató felidézte: az emberi immunitás a koronavírussal szemben három szintű.
1.) A legalapvetőbb a nyálkahártya immunitás, ami a testfelszínre kiválasztódó könnyben, nyálban, orrváladékban lévő IgA típusú ellenanyagok révén érvényesül.
2.) Az immunitás második szintje az antitestes immunitás, ami a vérben lévő antitestek szintjét jelenti.
3.) Az úgynevezett celluláris vagy sejtes immunitás, ami azoknak a sejteknek az aktivitását jelenti, amelyek a vírusfertőzött sejteket teszik tönkre a szervezetünkben.
A háromszintű immunitásból viszont csak a középső, tehát a vérben lévő antitestek szintje mérhető, állapítható meg egyszerűen és viszonylag gyors módszerrel, a másik kettő nagyon nehezen megállapítható.
"Az antitestszintmérés eredménye tehát csak tájékoztató jellegű, vagyis nem ad százszázalékos biztonságot, ugyanakkor sok esetben az immunitás három szintje együtt szokott mozogni" - mondta Rusvai Miklós.
Fontos mindehhez még azt is tudni, hogy a nyálkahártya immunitás csak és kizárólag a fertőzés után jön létre, tehát azoknak a privilégiuma, akik kigyógyultak a koronavírus okozta betegségből.
Ha valaki tavasszal oltotta be magát, de a nyár végén vagy a szeptemberi hónapban valahol megkapta a fertőzést, és akár csak nagyon enyhe tünetekkel is, de átesett a Covidon, akkor neki egészen biztos, hogy nincs szüksége immunizálásra, mondta a szakember.