Az első műtét során az eltávolított fogat téglalap alakúra csiszolják, lyukat fúrnak bele, amibe betesznek egy műanyag optikai lencsét.
Nem is egy sci-fi, és nem is egy horrorfilm egyik jelenete, hogy fogat tesznek a páciens szemébe, hanem egy különleges szemsebészeti eljárás, amelyről még az orvosok sem tudnak mindig. Ausztráliában már több ilyen sikeres műtétet is elvégeztek, Kanadában pedig most kerül sor rá először, írja a hvg.hu.
A „fog a szemben” (vagy hivatalos nevén az osteo-odonto-keratoprotézis, OOKP) műtéti eljárás már több évtizedes múltra tekint vissza, de Ausztrálián kívül valójában csak kevés helyen ismerik. Egy olyan szemsebészeti eljárásról van szó, amelynek köszönhetően újra láthatnak azok a páciensek, akik a legsúlyosabb szaruhártya- és szemfelszíni betegségekben szenvednek. Azok jöhetnek szóba, akiknek például súlyos szaruhártya-vakságuk van a szem elülső részén, amiért az autoimmun betegségek, égések és egyéb traumák okozta kötőhártya-hegesedés okolható, viszont a retina és a szem hátsó részén lévő látóidegek egészségesek.
Az eljárás valóban különleges. Röviden összefoglalva: kihúzzák a beteg egyik fogát (általában a szemfogát), műanyag optikai lencsét tesznek bele, majd beültetik a szembe, ezzel alakítva ki a mesterséges szaruhártya tartószerkezetét. Ennél persze sokkal bonyolultabb, amit valójában tesznek, és két műtétre kell készülni. Az első, mintegy hatórás operáció során az eltávolított fogat téglalap alakúra csiszolják, lyukat fúrnak bele, amibe betesznek egy műanyag optikai lencsét.
Hogy miért a páciens fogát választják? Ennek két oka is van. A fogak dentinje a test által termelt legkeményebb anyag, így ideális burok a műanyag lencse számára. Mivel pedig a beteg testének egy részét használják, nem kell félni a kilökődéstől.
A teljes információ a cikkben.