A bíróság sem veszi figyelembe a helyzetet és a betegek biztonsága sem veszélyeztethető.
Az, hogy 400 szakorvos hiányzik a rendszerből nem meglepő, nem új, erről a szakmai szervezetek korábban már beszámoltak. Az is tény, hogy 400 szakorvost hirtelen előrántani nem lehet. A nagyobb probléma az, hogy a sürgősségi betegellátó helyeken, melyek a kórházak első belépési pontjai, ide zúdul be válogatás nélkül minden, olyan kollégákkal dolgoztatnak, akiknek semmiféle szakvizsgájuk nincs, sokszor szakmai felügyelet nélkül vagy nem megfelelő szakmai felügyelettel végezve a munkát – mondta el Éger István a MOK elnöke a TV2 Moka című műsorában.
Mint arról az orvosi kamara és ennek nyomán a sajtó beszámolt, a kamara a tagjai panaszai nyomán indított felmérést a sürgősségi betegellátó helyeken az orvoshiány nagyságának megbecsülésére, és a problémát jelezte az ágazat vezetőinek, különös tekintettel arra, hogy 2017 januárjától már csak szakorvosok lehetnek műszakvezetők ezeken a kórházi osztályokon, ám a szükséges 600 orvosnak kevesebb, mint a harmada áll rendelkezésre.
A felvetésre, hogy a kórházakat is meg kell érteni, mivel be kell tömködni ezt a hiányt Éger István elmondta, azt tudni kell, hogy ha bármilyen hiba történik, akkor a bíróság nem fogja akceptálni az adott szerencsétlen szakorvosjelöltnek a védekezését, másrészt a betegellátás biztonsága is komoly hátrányt szenved.
Ha Magyarország - most már húsz éve - úgy döntött, hogy ezt az angolszász típusú sürgősségi betegellátó rendszert vezeti be, akkor ezalatt ezt már fel lehetett volna komolyabban építeni, másrészt most nagyon komolyan rá kellene lépni a gázra: például besegíttetni azokkal a sürgősségi orvostanhoz közelebb álló szakmai tapasztalatokkal bíró kollégákkal, akikre nyugodtan rá lehet bízni beteget és kezdő orvost egyaránt.