Az orvostudomány több évtizedes várakozása teljesül a fejlesztésnek köszönhetően.
Akár sejteken, hajszálereken, idegrostokon is műtéteket lehet végezni annak az optikai eszköznek a segítségével, amelynek fejlesztése most újabb fordulóponthoz érkezett, hiszen elkészült a sztereokonverter operáló mikroszkópra alkalmazott változata. Stuber István találmánya alapjaiban változtatja meg a nagyítórendszerek képalkotását azáltal, hogy ötszörösen megnöveli a nagyításukat és ezzel egyidejűleg kiterjeszti mélységélességüket. Az orvostudomány több évtizedes várakozása teljesül a fejlesztésnek köszönhetően - írta a magyaridők.hu.
A mélységélesség alatt – magyarázta az orvos feltaláló – azt a térbeli réteget értjük, amelyet az adott nagyítóval egyidejűleg élesen le lehet képezni. Az, hogy a mélységélesség a nagyítás növelésével rohamosan csökken, mindenekelőtt a mikroszkóp alkalmazását korlátozza jelentős mértékben, hiszen ennél az eszköznél a mélységélesség már mikronos nagyságrendű.
Ez a mikroszkópos vizsgálatok miden területén komoly nehézségeket okoz, hiszen a leképezett szövettani struktúrák – például hajszálér- vagy idegsejthálózatok – térbeli kiterjedése általában nagyságrendileg haladja meg az optikai eszköz mélységélességét, s így azok áttekintése csak folyamatos fókuszálással, az objektív állandó mozgatásával lehetséges.
Ezek a nehézségek hatványozottan jelentkeznek akkor, ha a mikroszkóp leggyakrabban alkalmazott változata, az úgynevezett sztereomikroszkóp vagy operáló mikroszkóp alatt valamilyen beavatkozást, például orvosi műtétet kívánunk végezni. Ennek az eszköznek a nagyítása eddig eleve nem léphetett át egy bizonyos határt, hiszen efölött a műtéti területet már nem lehetett a mélységélességen belül tartani, s ez egy műtétnél megengedhetetlen.
Ezt a korlátozást enyhítheti jelentős mértékben, ha a sztereomikroszkóp sugármenetébe a sztereokonvertert beiktatjuk, hiszen ekkor számottevő eltolódás jön létre a nagyítás és a mélységélesség korábban szigorúan kötött arányán belül - mondta el a lapnak Stuber István. A teljes cikk