• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Senki ne dobja el a meglévő tajkártyáját!

Lapszemle Forrás: nol.hu

Az új személyi bevezetésének egyik célja volt, hogy megszabaduljunk a tajkártyánktól és az adóigazolványunktól.

Ám ezeket csak akkor hajíthatjuk el, ha az új személyi igazolványban elektronikusan rögzített azonosítók olvasására alkalmas eszköz mindenütt rendelkezésre áll. Több megkérdezett háziorvos is jelezte azonban lapunknak: erre nem ad pénzt - írja a nol.hu.

A január 1-jétől kibocsátott okmányokba mikrocsipet építettek, amelyen adatok sorát rögzítik. Tartalmazza a nevet és a születési dátumot – ezek a kártyán is olvashatók –, a tulajdonos digitalizált arcképét, ujjlenyomatát, elektronikus aláírását, adó- és taj számát. Az új funkciók viszont csak akkor működnek, ha a szükséges informatikai rendszert is biztosítják hozzá.

Első körben 900, az új e-személyi elektronikusan tárolt adatai­nak olvasására alkalmas eszközt vásároltak. Ezekből 650 került az okmányirodákhoz, kétszáz a NAV ügyfélszolgálataihoz, tíz az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz – közölte a lap kérdésére a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala.

Tudatták: az utóbbi két szervezetnél a láthatatlan információk – az adóazonosító jel, illetve a taj szám – kinyeréséhez szükséges feltételek megteremtése még tart.

A hivatal tájékoztatott arról is, hogy további 3100 eszköz beszerzését tervezik a közeljövőben, és ezek közül az adóhatóságnak 450, az egészségbiztosítónak 190 darabot adnak át.

A keretből az okmányirodai és a kormányablak-hálózat is részesül. A további okmányolvasókról viszont az érintetteknek, például az egészségügyi intézményeknek kell gondoskodniuk. Ez annyit jelent, hogy a háziorvosoktól a kórházakig az ellátórendszer összes szereplőjének kártyaolvasó berendezést kell vásárolnia ahhoz, hogy a betegek az új személyivel jelentkezhessenek ellátásra.

Valamivel több mint hatezer háziorvos praktizál, s nekik, valamint a szakrendelőknek és a kórházaknak biztosan tízezres nagyságrendben kellene beszerezniük kártyaolvasót. Ezek ára néhány tízezer forintnál kezdődik, így óvatosan becsülve is
több százmilliós kiadással lehet számolni.

Sietniük persze nem feltétlenül érdemes, mert évekig tarthat, mire a teljes népesség jelentős részét ellátják az új igazolvánnyal. Ami így jó ideig nagyjából arra használható, mint a régi: igazolhatjuk magunkat vele.