• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sikeres kombinált kezelés egy áttétes rákos betegnél

Lapszemle Forrás: Dunántúli Napló Online

Magyarországon először sikerült teljesen meggyógyítani egy áttétes rákos beteget.

Az első magyarországi eljárás során vastagbélrákot, valamint annak súlyos áttéteit is sikerült megoperálni. A betegnél körülbelül egy éve állapították meg, hogy vastagbélrákja van, akkor orvosai gyakorlatilag menthetetlennek tartották, elsősorban azért, mert a tumor a májára is áttétes volt – írja a Dunántúli Napló – online.

Tavaly nyáron Pécsett megműtötték, s a tumorból vett mintát megvizsgálták – egy budapesti magáncégnél ezt követően molekuláris diagnosztika segítségével kimutatták, hogy pontosan mi is okozta a rákos megbetegedést, így meg tudták határozni a megfelelő és egyben belátható időn belül célravezető kezelést is, amelyet azonnal el is kezdtek.

A beteg a bonyolult vizsgálatnak köszönhetően azt az információt kapja meg, hogy nála melyik gén hibája okozta a daganat kialakulását. Az esetek egy részében ma már a terápiás döntést is segítheti, hogy olyan kezelést kapjon a beteg, mely nem lenne mindenkinek jó, de számára pont az a kezelés legmegfelelőbb – így nyilatkozott a napokban tartott sajtótájékoztatón Peták István, a cég tudományos igazgatója.

A beteg ezután egy tizenkét alkalmas gyógyszeres kezelést kapott, amelyet követően újra megvizsgálták a máját. Horváth Örs Péter egyetemi tanár, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikájának intézetvezetője (aki az első és a második műtétet is végezte) elmondta: a kezelés hatására szerencsére a májáttét visszafejlődött úgy, hogy a máj körülbelül egynegyedét foglalta immár csak el, és ezt így viszonylag egyszerűen el lehetett távolítani a fél máj megőrzésével.

A műtétet két hónapja hajtották végre, a beteg mostanra gyógyultnak mondható – az orvosok arra számítanak, hogy később sem újul majd ki a daganat.

Ez a fajta, molekulárgenetikai módszerrel megtervezett kombinált kezelés Nyugat-Európában már előfordult, ám Magyarországon ez volt az első alkalom – tette hozzá Horváth professzor, aki elmondta az is: Nyilván az még a jövő zenéje, hogy mennyire fog elterjedni a metódus, ám mivel az eredmények biztatóak, mi is bizakodhatunk. Fogalmazhatunk úgy, hogy egy csatát már megnyertünk. Fontos megjegyezni, hogy a genetikai vizsgálatok azért is jók, mert ezzel időt és energiát is spórolunk: a beteg ugyanis csak és kizárólag azt a kezelést kapja, ami neki a legmegfelelőbb.