A katasztrófavédelmi törvény szerint az önkéntes mentőszervezeteket a nemzeti minősítő rendszer szerint minősíteni kell.
Egy elhagyott újpesti laktanyában tartotta kutató-mentő gyakorlatát a Fővárosi Központi Rendeltetésű Mentőszervezet (FKRMSZ), és ezzel eleget tett a nemzeti minősítő rendszer által támasztott feltételeknek – közölte Elekes Gábor, a bokodi Magyarországi Különleges Mentő és Tűzoltó Egyesület (MKMTE) parancsnoka, mely szervezet aktív tagja az FKRM csapatának – írja a kemma.hu.
A január elseje óta hatályos katasztrófavédelmi törvény előírja, hogy az önkéntes mentőszervezeteket a nemzeti minősítő rendszer keretein belül minősíteni kell, és csak azok a mentőszervezetek vehetnek részt a jövőben a katasztrófák következményeinek felszámolásában, amelyek állománya rendelkezik a szükséges ismeretekkel, valamint vizsgát tesz azok elméleti és gyakorlati alkalmazásából.
E folyamat részeként zajlott a Fővárosi Központi Rendeltetésű Mentőszervezetbe beosztott önkéntes szervezetek terepgyakorlata, mely során a bokodiak mellett a Budapesti Önkéntes Mentő Egylet, az S.O.S. Mentőkutyás Alapítvány, a Kutyákkal az Életért Alapítvány, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat és a Közép-Budai Önkéntes Polgári Védelmi Egyesület erői bizonyíthatták a városi kutató-mentő, a mentőkutyás és az alpin-kötéltechnikai felkészültségüket.
Az elképzelt földrengést követően az FKRMSZ kontingensei önállóan és összehangoltan végezték az egyes mentési, kutatási, kutyás keresési tevékenységeket. A gyakorlat szakértői, ellenőrei egyebek mellett azt figyelték, milyen a veszélyhelyzeti koordináció és tervezés, hogyan zajlanak a felderítési, az egyes kutatási, illetve mentési műveletek, biztosított-e a csapattagok orvosi ellátása, valamint milyen a pszichológiai támogatás, segítségnyújtás. Figyelmük tulajdonképpen kiterjedt mindarra, amit a nemzeti minősítő rendszer előír. A gyakorlat sikerrel zárult a nemzeti minősítésen – nyilatkozta Elekes Gábor, aki 17 társával vett részt a csütörtöki megmérettetésen.