Az Országos Onkológiai Intézetben a mellkassebészetre és a fej-nyaksebészetre is szeretnék kibővíteni a műtéti palettát a robottal.
Január 21-én volt egy éve, hogy az első magyarországi robotsebészeti műtétet elvégezték az Országos Onkológiai Intézetben, majd néhány nappal később jött a következő a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézetben – mondta Polgár Csaba az Inforádióban.
Mindkét intézményben több mint kétszáz, elsősorban daganatsebészeti beavatkozást tudtak ezzel a módszerrel végrehajtani, a kétharmada urológiai, prosztata-, vese- és hólyagműtétét volt, de a nőgyógyászati beavatkozások – méhnyak-, méhtest- és petefészekrák-műtétek – száma is meghaladta a százat. Emellett tovább hat mélyen infiltráló endometriózis műtétjére is sor került bélrezekcióval, szeptembertől az onkológiai intézetben negyven műtéttel elindult a hasivégbél-, vastagbél-, máj- és gyomorsebészeti program is – sorolta a főorvos.
Miután robotot csak a nagyobb daganatsebészeti centrumokba érdemes telepíteni, a főigazgató úgy véli, összesen nyolc-tíz robotra lenne szükség Magyarországon, viszont azokat rendkívüli hatásfokkal kellene kihasználni. Megjegyezte, az eszközöket két műszakban lehet igazán költséghatékonyan üzemeltetni, ők is ennek a finanszírozásához szükséges pénz előteremtésén fáradoznak.
Az Országos Onkológiai Intézetben a mellkassebészetre és a fej-nyaksebészetre is szeretnék kibővíteni a műtéti palettát a robottal, amihez egy második eszközt be akarnak szerezni európai uniós források bevonásával.