Míg sok helyen emelkedik, Somogyban csökken a tbc-s betegek száma, így nem lesz kötelező a tüdőszűrés.
Somogyban sokkal jobb a helyzet, mint például a kelet-magyarországi megyékben – közölte a Somogy Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve annak kapcsán, hogy a fővárosban, három megyében és egy kistérségben újra kötelezővé tették a 30 évesnél idősebbek számára a tüdőszűrést, a tbc-s megbetegedések miatt. Míg egy-másfél évtizede is szűrőbusz járta a vidéket, és kötelező volt a felnőtt lakosság számára a szűrés, napjainkban egységesen már nem kötelező, csak célzott, illetve önkéntes, mert kevés a megbetegedés – írja a Somogyi Hírlap – online.
Somogyban tavaly 27 új tbc-s esetet regisztráltak, ebből hetet a kaposvári tüdőgondozó ellátási területén, a többi 20 eset öt gondozó területén oszlott meg. Ez az előző két év adatainál is kedvezőbb, bár akkor sem érte el az új megbetegedések száma az elrendelési határ felét sem. Mindemellett a kistérségi tisztifőorvos rendelhet el egyes közösségekben (munkahely, lakóközösség, bentlakásos intézmény) szűrővizsgálatot, ha friss tbc-s megbetegedést észlel, de ilyen sem volt Somogyban.
Számos egyéb esetben is kötelező lehet a tüdőszűrés – tette hozzá a szakszerv. Például a kötelező foglalkozás- egészségügyi alkalmassági vizsgálat keretében, illetve, aki csecsemők és gyerekek ellátásával kapcsolatos munkakörökben vagy anyatejgyűjtő állomáson dolgozik (az anyatejet adó nők is) köteles tüdőszűrésre menni. A közfogyasztásra szánt élelmiszer előállítása, forgalmazása területén, vagy állattartó gazdaságban, egyéni gazdaságban tejfejés, kezelés, feldolgozásban dolgozóknál, ahogy a gyógyszergyártás és elosztás, valamint kozmetikum, tápszer és ásványvíz előállításban tevékenykedőknél is kötelező a vizsgálat. Amúgy jogszabály írja elő a büntetés-végrehajtási intézetek fogva tartottjai számára is a tüdőszűrést a bekerülésükkor, majd évente.
Negyven éves kor felett évente egyszer ingyenes a vizsgálat. Ezt azonban sajnos, csak kevesen tudják, pedig a háziorvosnak, illetve a tüdőgondozó szakorvosának erre fel kell hívnia a figyelmet – tudta meg a lap a kormányhivataltól. A részvétel mindenképen ajánlott, hiszen nem csak a tbc, de számos betegség felismerhető még ily módon, illetve a dohányosoknak is kifejezetten ajánlják.
A korszerű antibiotikumok és a tömeges oltás elterjedésével az 1960-1970-es években a tbc-s esetek száma jelentősen csökkent világszerte. Az AIDS, a túlzsúfoltság, a rossz higiéniás körülmények hatására, és az egykor hatásos antibiotikumokkal szemben ellenállóvá vált baktériumtörzsek megjelenésével a betegség az 1980-as évek közepétől ismét komoly közegészségügyi probléma. A tbc-fertőzésnek nincsenek specifi kus tünetei, sőt, az esetek nagy részében sokáig tünetmentes. Nemcsak a tüdőt érintheti, megbetegítheti a gyomor- és bélrendszert (ha fertőzött tej fogyasztásával kerül a szervezetbe), a húgy- és ivarszerveket, a csontokat, a bőrt. A tbc tüdőn kívüli formái napjainkban, a fejlett társadalmakban ritkák – írja a lap.
Hevesben stagnál a TBC terjedése
Heves megye öt tüdőgondozó intézete – Eger, Füzesabony, Gyöngyös, Hatvan és Heves – közül a Markhot Ferenc Kórházhoz tartozó megyeszékhelyi gondozó látja el a megyei népesség egyharmadát, 115 ezer főt. Dr. Csicsári Katalin megbízott osztályvezető főorvos kiemelte, az egri tüdőgondozó és környéke korábban nagyon jó incidenciával rendelkezett - írja a Heves Megyei Hírlap.
Sajnos az utóbbi időben egyértelmű emelkedést tapasztalunk, hiszen területünkön 2010-ről 2011-re majdnem megduplázódott az új betegek száma. Tavaly például 23 új TBC-st kezeltünk. A legfrissebb adatok szerint egyébként 2010 és 2011 között országosan csökkenés mutatkozik, míg Heves megye minimális incidencia növekedést „produkált" – nyilatkozta a főorvos. A megbetegedések szaporodásának okai között a főorvos asszony a romló szociális viszonyokat említette, illetve azt, hogy a potenciális betegek nem nagyon törődnek az egészségükkel. A TBC-s rizikócsoportba egyébként elsősorban a hajléktalanok, az alkoholisták, a több évtizede dohányzók, a rossz körülmények között élők tartoznak.