A sejtatlasz segíthet új kezelési módszereket kidolgozni a gerincvelő-sérülésben szenvedők számára.
Eddig nem ismert, a gerincvelő-sérülések után sejtszinten keletkező összetett molekuláris folyamatokat sikerült feltérképezniük a kutatóknak, reményt adva akár sikeres génterápiák kifejlesztésére - írja a hvg.hu.
A gerincvelő-sérülések (SCI, spinal cord injuries) igencsak feladják a leckét az orvosoknak, az ilyen problémákat szinte lehetetlen gyógyítani. Az emberi gerincvelő ugyanis a tudomány által ismert egyik legösszetettebb biológiai rendszer: különböző típusú sejtek mechanikai, kémiai és elektromos elrendezése, amelyek harmonikusan működnek együtt számos neurológiai funkció létrehozásában és szabályozásában. Ez a sejtkomplexitás felelős többek között a gerincvelő sérülése által okozott bénulás hatékony kezelésének nehézségeiért.
Éppen ezért mondható igazi mérföldkőnek svájci kutatók eredménye. Sikerült megalkotniuk egerek gerincvelő-sérülésének négydimenziós modelljét, ami képes megmutatni, hogy miként reagál a gerincvelő közel félmillió sejtje az eltérő súlyosságú sérülésekre. A sejtatlasz nevű modell segíthet a kutatóknak megválaszolni az eddig megoldatlan kérdéseket, és új kezelési módszereket kidolgozni a gerincvelő-sérülésben szenvedők számára.