A patikus tanácsa: jól tesszük, ha mindig ugyanott váltjuk ki a piruláinkat.
Egyik változás a másikat éri a gyógyszerfronton: áprilistól például – a spórolás jegyében – a koleszterincsökkentőknek csak a hatóanyagát írhatja fel az orvos. Már csak emiatt is aranyat érhet a patikus tanácsa: jól tesszük, ha mindig ugyanott váltjuk ki a piruláinkat – írja a Szabad Föld – online.
Ahogy a háziorvost sem váltogatjuk, jó, ha van egy állandó patikusunk is, akiben bízunk, akinek hallgatunk a tanácsaira – mondta Cseh Istvánné, az egri Székfű Patika vezetője. Nekik nagyobb izgalmat nem okozott, hogy ezentúl csak a hatóanyagot írja fel az orvos, a pirula fantázianeve nem szerepel a recepten. Készíttettek ugyanis egy számítógépes programot, amiben nyilvántartják, hogy a „törzsvevőik" korábban milyen gyógyszereket szedtek, s ennek tudatában döntik el, mit ajánlanak nekik. Igyekeznek úgy mérlegelni, hogy a beteg is jól járjon, de mégse zavarják őt össze azzal, hogy túl gyakran váltogatják a patikaszereket. Különösen az idősekkel fordulhat elő, hogy összekeverik a tablettáikat. A páciensek 40 %-a talán ezért is ragaszkodik hűségesen a bevált készítményhez, s inkább fizet érte kicsivel többet.
A változtatás szerencsétlennek tűnik amiatt is, mert a beteg nem a hatóanyagot, hanem a gyógyszer nevét ismeri, ahhoz szokott hozzá. Most pedig tucatnyiféléből kellene választania. Ha nem a megszokott készítményt kapja, megeshet, hogy a rosszul látó páciens tévedésből kétféle koleszterincsökkentőt szed be, de például a magas vérnyomás elleni piruláit elfelejti. Utóbb megadták a lehetőséget, hogy a vényre az orvos ráírhatja a gyári nevet is – emelte ki Stumf György háziorvos.
Az orvosok aggályosnak tartják, hogy minden gyógyszerből a legolcsóbbat kell felírni. Ez ugyanis azt eredményezheti, hogy valamennyi árváltozásnál át kell állítani a pácienst. A bevált terápián pedig nem javallott változtatni – nyilatkozta Kertai Aurél, a Budapesti Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának vezetője. A gyógyítók attól tartanak, hogy a koleszterincsökkentők csak a kezdetet jelentik, s majd egyre több készítmény – például a magas vérnyomás elleni pirulák – felírásánál is bevezetik e rendszert.
A koleszterincsökkentők támogatására tavaly 23 milliárd forintot költöttek az egészségbiztosító gyógyszerkasszájából, ezt az összeget az idei megszorításokkal nagyjából a felére csökkentenék le. Az új rendelkezésekkel az állam milliárdokat spórol, és ez a betegnek is előnyös – áll az Egészségügyi Államtitkárság közleményében. Az azonos hatóanyagú, hatáserősségű és formájú szerek egymással helyettesíthetők, ám ha a beteg ragaszkodik a korábbi készítményhez, megteheti, hogy azt váltja ki.