• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Stadionért CT-t! – a nagy Karácsony–Orbán-csörte

Lapszemle 2024.06.03 Forrás: valaszonline.hu
Stadionért CT-t! – a nagy Karácsony–Orbán-csörte

A program jövője azért bizonytalan, mert ha az önkormányzati szakrendelőket is államosítják, nem marad az onkológiai projektet lebonyolító szereplő.

Stadionstop! – ez volt Karácsony Gergely 2019-es kampányának egyik sarokpontja, ám a kormány rendületlenül építette tovább a gigapályákat Budapesten is, mégpedig a főpolgármester hozzájárulásával. Karácsony 50 milliárd forintot kért cserébe, hogy jelszavát „stadinonért CT”-re módosítsa. Végül alig több, mint a pénz fele érkezett meg, de a program így is több ezer embernek segített. Valódi áttörést a daganatos ellátásban azonban nem hozott. Karácsony csapata most olyan szakembereket állít a budapesti rákbetegek mellé, akik a kezelésüket is megszervezik. De lehet-e kórház nélkül segíteni, amikor a helyzet olyan rossz, hogy a rákbetegek akár fél évet is várakoznak a kezelés megkezdéséig? A fővárostól márpedig az összes kórházát elvették. Hogyan végződött Karácsony és a Fidesz nagypolitikai csörtéje, amiben a végső szót persze Orbán Viktor mondta ki? A Válaszonline elemzése az egész ügy hátteréről

(...) – A daganatos ellátásban a CT-hez való hozzáférés már nem feszültségpont, és ennek az az oka, hogy az egészségbiztosító is vásárolt többletkapacitást, a főváros is és a magánszektor is fejlődött – értékel Dózsa Csaba.

Volt tehát katalizáló hatása Karácsony akciójának, ám vele is pontosan az történt, ami korábban a Fidesszel: egy folyton újranövő fejű sárkánnyal kezdett viaskodni, a magyar egészségügy nevű szörnyeteggel. Ráadásul Karácsony erre jóval kisebb befolyással rendelkezik, mint a kabinet, mert a daganatos ellátás főként kórházakban történik, és azokra egyetlen városvezetőnek sincs ma hatása. 

A stadionstop feloldásából származó milliárdokból mindenesetre kipótolták a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) által biztosított összeget, a nemzetközi biztosítói gyakorlatnak megfelelően a pluszpénzből azok a szolgáltatók részesülhettek, akik a leletezéssel is belefértek az időkeretbe. Így vágták le a sárkány egyik fejét, a várakozási idő nevűt, vagyis eggyel tovább jutottak, mint a kormány 2015-ben a 14 napos időkorlát bevezetésével. 

Az intézkedések hatására 2020 és 2022 között 5400 CT és 300 MR vizsgálatot végeztek, idén februárig pedig – a Főpolgármesteri Hivatal sajtóirodája szerint – összesen 9100 plusz CT és 4500 MR lelet készült. 

Rékassy Balázs és kutatótársai azt találták, hogy a CT-nél ezzel lényegében megfelezték a várakozási időt – daganatgyanú esetén 31 nap helyett 16 nap alatt jutottak a betegek a vizsgálathoz. MR-nél még nagyobb a változás: 17 helyett 4 nap alatt – derült ki a Semmelweis Egyetem és a főváros szakértőinek közös kutatásából. Még így sem mindig fértek bele a főváros által kínált 7+3 napos új lehetőség időkeretébe, de határozott lendületet kaptak az események. Rengeteg olyan biztosított jutott lehetőséghez, akinek eddig odasúgták, hogy ha gyorsan akar eredményt, oldja meg privátban, amire viszont a szegényebbeknek nincs anyagi forrásuk. 

Mindez meggyorsította a nem daganatgyanús betegek vizsgálati idejét is, mert a tb-kvótán nem kellett az onkológiai esetekkel osztozniuk. DE...

Tények és összefüggések 5 fejezetben - a teljes cikkben