• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Sterilizáció: garanciák helyett korlátozás

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

Tíz művi meddővé tételből kilencet fogyatékos embereken végeznek el, gondnoki kérésre.

Mint arról a sajtó beszámolt, szigorítanák a művi meddővé tétel feltételeit: az egészségügyi törvény várható módosítása értelmében csak az kérhetné a sterilizációt, aki annak költségeit vállalja, elmúlt 40 éves, vagy három gyermeke van. Az előterjesztő arról nem közölt statisztikai adatokat, hogy milyen életkorban, milyen indokkal végeztetik el a művi meddővé tételt, vagy hogy az elmúlt években emelkedett-e a sterilizációs beavatkozások száma. A Népszabadság nézett a hír mögé.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) megpróbált ennek utánajárni: 20 kórházat kérdeztek meg, amelyek közül egy adott értékelhető választ. – Ebből az derült ki, hogy tíz művi meddővé tételből kilencet fogyatékos embereken végeznek el, esetükben ugyanis a gondnok dönt a beavatkozás igényléséről – mondta el Bence Rita, a TASZ betegjogi programjának vezetője. Szerinte éppen ezért egészen más megközelítéssel kellene újraszabályozni a sterilizációt. A nők és férfiak önrendelkezési jogait az életkoruk vagy gyermekeik száma alapján szűkítő és a korábbi alkotmánybírósági döntéssel is szembemenő előírások helyett inkább garanciákat kellene beépíteni a rendszerbe, hogy akarata ellenére senkit ne lehessen meddővé tenni.

Hasonló véleményen van Wirth Judit, a NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) jogásza is. Mint mondta: biztosítani kell, hogy ne lehessen senkit látszat-beleegyezéssel sterilizálni, mint ahogyan azt is, hogy mindenki maga dönthessen a művi meddővé tétel igényléséről.

A törvénymódosítási javaslat ugyanakkor az egészségügyi indokból elvégzett, valamint a cselekvőképtelen és nagykorúságot el nem érő személyeknél elvégzett beavatkozások feltételeit nem módosítja, ezekkel kapcsolatban csak az új polgári törvénykönyv cselekvőképességet érintő szabályainak terminológiai átvezetése történik meg.

Spronz Júlia, a Patent Egyesület munkatársa szerint a szigorítás jól beleillik az eddigi, a nők reprodukciós választási lehetőségeit korlátozni kívánó kormányzati intézkedések sorába. – A születésszám növelése érdekében az állami aktivitást vagy anyagi forrásokat igénylő változtatások helyett a kormány sorozatosan az emberi jogokat csorbító lépéseket tesz. Ahelyett, hogy például a fogamzásgátló eszközök tb-támogatására fordítanának pénzt, abortuszellenes plakátkampányt indítanak.