A stroke utáni rehabilitáció elsődleges célja a járás helyreállítása, amit intenzív, ismétlődő, feladatorientált tréningekkel érnek el.
A stroke világszerte népbetegség, és a hosszú távú fogyatékosság vezető oka, így kiemelt jelentősége van a minél korábban elkezdett, hatékony rehabilitációnak. Stroke következtében halmozott, és gyakran súlyos fogyatékosság alakul ki, ami nagy terhet róhat a családra, az egészségügyre és a társadalomra egyaránt. A rehabilitáció célja a betegek funkcionális képességeinek helyreállítása és a fogyatékosság mértékének csökkentése, írja a MedicalOnline.
A stroke utáni rehabilitáció elsődleges célja a járás helyreállítása, amit intenzív, ismétlődő, feladatorientált tréningekkel érnek el, ízületvédelem (AFO) alkalmazásával. A hagyományos járásgyakorlás mellett egyre inkább elterjedtek a futópados, hevederekkel felfüggesztett rendszerek, melyek virtuálisvalóság-tréninggel is kiegészíthetők. A mobilizálás mellett fontos az egyensúly fejlesztése is, mert a stroke után az elesés kockázata megnő, az első 6 hónapban 70% az esések gyakorisága. A propriocepció javítása céljából a gyógytornászok különböző instabil felületeken tornáztatják a betegeket (dynair, jumper, vizuális balansz tréner). Amennyiben a beteg alkalmas rá, használható Xbox, Nintendo Wii készülék is terápiás célból.
A paretikus felső végtag rehabilitációja külön hangsúlyt kap. A gyógytornász mellett az ergoterapeuta is aktívan részt vesz a beteg kezelésében. Cél az önállóság növelése, a független életvitel elősegítése. A hagyományos gyógytorna mellett speciális módszerek segítik a motoros tanulást, ilyen a mentális gyakorlás vagy a forszírozott mozgásterápia (CIMT).
A stroke-betegek több mint 60%-ánál alakul ki kommunikációs probléma. Az afázia (szerzett nyelvi zavar) kezelése egyéni vagy kiscsoportos formában zajlik, a stroke utáni 3. naptól. Változatos módszerek állnak rendelkezésünkre az afázia kezelésében, a lényeg, hogy naponta és intenzív kezelést kapjon a beteg. A dysarthria főleg agytörzsi stroke után alakul ki, a logopédiai kezelés fókusza a beszédartikuláció, a légzés, a fonáció, a rezonancia fejlesztése.
A stroke-ellátásban nagy szerepe van a korai komplex rehabilitációnak, melynek célja a stroke-beteg fogyatékosságának csökkentése, a funkcióképesség növelése és a társadalmi reintegráció elősegítése. A stroke következtében gyakran halmozott, súlyos fogyatékosság alakul ki, emiatt hatékony rehabilitációt multidiszciplináris rehabilitációs team nyújthat. A minél korábban elkezdett, intenzív, feladatorientált rehabilitációs tréning célja növelni az aktivitásfüggő neuroplasztikus folyamatokat. A stroke szekunder prevenciója mellett a rehabilitáció feladata a szövődmények megelőzése (decubitus, kontraktúrák, spaszticitás, malnutritio, mélyvénás trombózis, uroinfekció) és a betegnél a lehető legjobb funkcionális helyreállás. E célból hatékony, evidenciákon alapuló, személyre szabott rehabilitációs technikákat kell alkalmaznunk.
A teljes információ a cikkben.