A speciális műtétet és kezelést kifejezetten a hashártyaáttétes daganatok kezelésére fejlesztettek ki.
Magyarországon egyedül Tóth Lajos Barna operál előrehaladott stádiumú, hashártyaáttétekkel járó daganatos betegeket egy speciális, újszerű módszerrel. A nyíregyházi sebész főorvos már több mint kétszáz esetben végezte el a beavatkozást, amellyel a páciensek egy részének az élete hónapokkal vagy évekkel is meghosszabbítható, egyes elváltozásoknál pedig akár a gyógyulásra is esély lehet- írja a magyarnemzet.hu.
A műtő előterében asztal. Rajta műanyag dobozok vagy, ahogyan itt nevezik őket, mintavételi edények az alábbi feliratokkal: petefészek, méh, lép, epehólyag, vastagbél, hashártya. Néhány órával ezelőtt operálta ki ezeket a szerveket, szervrészeket egy előrehaladott stádiumú petefészekrákos nőből Tóth Lajos Barna főorvos, a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház sebészeti osztályának osztályvezetője.
A műtét az ötödik órájában tart, a beteg hasüregét a szakemberek éppen egy speciális, nagy koncentrációjú és magas hőmérsékletű kemoterápiás oldattal mossák át. A speciális műtét és a kezelés, amelyet kifejezetten a hashártyaáttétes daganatok kezelésére fejlesztettek ki, hazánkban újszerűnek nevezhető, mert bár külföldön már az 1990-es évek elejétől alkalmazzák, Magyarországon egyelőre kizárólag Tóth Lajos Barna végzi. A főorvossal van időnk beszélgetni abban a nagyjából egy órában, amíg a folyadékot egy gép a beteg hasüregében keringteti.
Megtudom: 2011-ben Olaszországban sajátította el az úgynevezett citoreduktív sebészetet, amit azután Amerikában, a módszer kidolgozójánál tökéletesített. Az eljárás során, mint elmagyarázza, kioperálják az összes, nem létfontosságú daganatos szervet, és amennyire szükséges, csonkolják a gyomrot, a vékony-, a vastag- és a végbelet, hogy minden látható daganatot eltávolítsanak.
Ha ez sikerül, akkor jöhet a különleges kemoterápiás kezelés, amelyben a 42-43 fokos oldattal több daganatsejtet is el tudnak pusztítani, mélyebbre tudják juttatni a hatóanyagot úgy, hogy közben minimalizálják a kemoterápiás kezelés kedvezőtlen mellékhatásait.
További részletek a cikkben.