A Brexit egészségügyi ellátásra gyakorolt hatása Nagy-Britannián kívül is érezhető lesz.
Egészségügyi szakértők arra figyelmeztetnek, hogy súlyos gyógyszerhiányt okozhat Európában, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból - idézte a Kitekintő.hu. cikkét a pharmaonline.hu.
Noha a brit kormány Boris Johnsonhivatalba lépése óta fokozza az előkészületeket a megállapodás nélküli kilépésre (és egyébként 434 millió fontot tervez elkülöníteni a gyógyszerkészletek felhalmozására, hogy biztosítsa a folyamatos ellátást), az új kormányfő határozott álláspontja az, hogy a szigetország EU-tagsága mindenképp megszűnik a Brexit jelenleg érvényes határnapján, akár sikerül megállapodásra jutni az Európai Unióval, akár nem.
Előfordulhat, hogy egyes gyógyszereknek addigra nem lesz meg a szükséges hatósági engedélyük, hogy továbbra is behozzák őket Nagy-Britanniából. Az ipari adatok azt mutatják, hogy évente körülbelül 1 milliárd csomag gyógyszer “vándorol” az egyik vagy a másik irányba. Emellett a fokozott vámellenőrzés szintén megzavarhatja a gyógyszerek és az ezek előállításához szükséges vegyi anyagok szállítását – mondják a szabályozók és az ipar képviselői.
Az Európai Unióban forgalmazható gyógyszerek jóváhagyásáért felelős ügynökség, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerint a blokk felkészült a Brexitre, és csaknem befejezte az ellenőrzése alatt álló közel 400 gyógyszer engedélyezését, amelyek további “tisztítást” igényeltek Nagy-Britannia közelgő kilépése miatt. Mindazonáltal három olyan gyógyszer engedélyezése még folyamatban van, amelyeknek uniós szintű licenszre van szükségük – mondta egy EMA-tisztviselő. Az ügynökség adatai szerint ráadásul más alapvető gyógyszerek kereskedelmét is blokkolhatják a Brexit miatt felmerülő felügyeleti akadályok miatt.
Az ügynökség az egyetlen szerv, amely engedélyezheti az EU 28 tagországában a leggyakoribb és a súlyosabb betegségek – köztük a rák, a cukorbetegség és az influenza – kezelésére szolgáló új gyógyszerek eladását. További probléma, hogy számos más, nemzeti szinten engedélyezett gyógyszer szintén veszélybe kerülhet, lévén csaknem 6 000 ilyen gyógyszernek kell új engedélyezési folyamaton keresztülmennie a Brexit után. Az EMA tisztviselője szerint az ügynökségnek nincs “teljes képe” a nemzeti szinten engedélyezett gyógyszerek helyzetéről az EU-tagállamokban. A teljes cikk itt olvasható