Az elmúlt évtizedekben a szegedi orvosképzésben fokozatosan fejlődött és mára országosan is egyedülállóvá vált az etikai képzés.
Magyarországon egyedülálló orvosetikai képzést kapnak az SZTE hallgatói, ami azért is jelentős, mert hazánkban sokkal kevesebb a beültethető szervek száma, mint amennyire szükség lenne. Legtöbben azzal sincsenek tisztában, hogy milyen jogaik vannak a testükkel, szerveikkel kapcsolatban életük során és haláluk után. Dr. Tari Gergely, az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Magatartástudományi Intézet egyetemi adjunktusa szerint a témával kapcsolatos hatékonyabb kommunikáció jelentősen javítana a helyzeten, ezért is büszke arra, hogy a szegedi hallgatók valós tapasztalatokon alapuló, gyakorlatorientált képzés formájában találkoznak például a szervátültetés etikai kérdéseivel. Magyarországon máshol az elméletet a gyakorlattal ilyen módon kombináló képzés nincs - foglalkozott a témával az egyetemi portál.
– Az orvostanhallgatók negyedévben találkoznak konkrétan ezzel a tárggyal. Olyan klinikai etikáról beszélünk, amely messze túlmutat az elméleti érdekességen, nemcsak a tantermi hasznosságra fókuszál, hanem gyakorlati abban az értelemben, hogy a képzés közepén a hallgatók klinikai blokkgyakorlatra mennek és megfigyelik azt, hogy amit elméletben tanultak betegjogi, etikai területen, az hogyan érvényesül. Három hetet töltenek el a szemeszter során a sebészeten, a nőgyógyászaton és a belgyógyászaton. A tapasztalataikat a félév további részében közösen elemezzük. Ez tulajdonéppen egy ideális workshopként működik, ami kizárólag nálunk zajlik ebben a formában –mondta el Dr. Tari Gergely.
Arról is kevés szó esik sajnos, hogy az élődonoros felajánlások során azok a személyek, akik megteszik ezt a gáláns lépést, nagyon sok pszichológiai többletet kapnak. Kevesen domborítják ki, hogy egyfajta Superman-érzést ad, ha valaki jelentősen tud javítani egy krónikusan dializált beteg életén – mondta el Dr. Tari Gergely, aki a Szegedi Tudományegyetem Egészségtudományi és Szociális Képzési Kar Ápolási Tanszékén tudományos munkatársként is oktat. Az elhivatott szakember a Kutatók Éjszakáját is arra használja fel, hogy az orvosetikai kérdésekről tájékoztassa az érdeklődőket. A teltházas programok során az általános iskolás tanulóktól az idősebb korosztályig mindenki nyitott arra, hogy megismerje a lehetőségeit és az otthon tabuként kezelt témákról is beszélgessen.
– Fontos, hogy beszéljenek erről a témáról az emberek a családtagjaikkal vagy a barátaikkal, de ha a közvetlen környezetükben erre nincs lehetőségük vagy valamiért nem akarják, akkor a Szegedi Tudományegyetemen is, a Magatartástudományi Intézetben szívesen szolgálunk felvilágosítással. Ha inkább jogi természetű, a szervátültetéssel kapcsolatos kérdés merül fel, abban az Integrált Jogvédelmi Szolgálat területileg illetékes betegjogi képviselői tudnak segíteni – hangsúlyozta Dr. Tari Gergely, aki szerint az egészségügyi etikai kérdéseket a közoktatás széles körében kellene oktatni.
A teljes interjút itt olvashatja