Még mindig kritikus a helyzet az egészségügyi szakdolgozói létszám tekintetében.
Mv: Még mindig kritikus a helyzet az egészségügyi szakdolgozói létszám tekintetében. A Magyar Kórházszövetség elnöke a Karc FM-en elmondta, mintegy 18 ezer olyan ápoló dolgozik az ágazatban, aki lassan eléri a negyven éves munkaviszonyt. Ha ők nyugdíjba mennek, az komoly problémákkal jár majd. Főleg, hogy a 25 évesnél fiatalabb szakdolgozók létszáma kevesebb, mint hatezer fő. Dr. Svébis Mihály szerint a humánerőforrás gondjainak megoldására több lehetőség is van.
Svébis Mihály, elnök, Magyar Kórházszövetség: Nagyon sokan vannak a nővérek közül, akik pálya elhagyók, akik nagyon sokan más területen dolgoznak és így döntően az ő munkabérük miatt történik ez az elvándorlás. Úgy gondolom, hogy a nővéreknél is és az orvosoknál is a megkezdett béremelést mindenképpen folytatni kellene és ennek lehetne egy része csábító, visszacsábító, valamint visszatartó ereje is, hogy ne hagyják el a kollégák, kolléganők ezt a pályát. A másik terület pedig az, hogy vissza kell nyerni az ápolónői pályának a presztízsét, hogy a fiatalok igen is jelentkezzenek, hisz még 2015-ben nyolcvanezer középiskolást kérdeztek meg, hogy szeretne-e ápoló lenni, öt százaléka mondta, hogy igen.
Mv: dr. Svébis Mihály szerint azért szükség van életpálya modellre is, hogy a fiataloknak legyen jövőképük, mert csak így tudnak az ápolói szakma mellett dönteni. A kórházi adósságok felhalmozódásáról azt mondta, rendbe kell tenni a finanszírozási rendszert, hogy ne legyen szükség év végi konszolidációra. A Kórházszövetség elnöke ugyanakkor hozzátette, azt, hogy az emberi erőforrások minisztere és az egészségügyért felelős államtitkár is szakmabeli, garanciának tartja a változásokra.