• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szakértő: nem mindegy, milyen a lázunk

Lapszemle 2022.05.16 Forrás: InfoRádió
Szakértő: nem mindegy, milyen a lázunk

A kórokozók számára a magas testhőmérséklet elviselhetetlen, és ilyenkor beindulnak olyan mechanizmusok is, amelyek elpusztítják a szervezetben lévő kórokozókat.

A láz része az immunrendszer összehangolt működésének, testünk természetes védekező reakciója a különböző gyulladások, fertőzések ellen – olvasható a Semmelweis Egyetem KliniKaland című ismeretterjesztő sorozatának legújabb, a lázról szóló epizódjában. Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika infektológus szakorvosa szerint a láz általános jelenség gyermekkortól idős korig, de fontos a hátterének ismerete, így azt is lényeges tudni, hogy mikor és hogyan kell csillapítani.

"Sokan az ellenségüknek tartják a lázat, mert fázik a lábunk, az ízületeink, úgy érezzük magunkat, mintha veszélyben lennénk; de ez egy hosszú folyamat, ami tulajdonképpen a szervezet immunregulációja függvényében alakul ki, és ennek a csillapítása gyógyszeresen vagy fizikális módszerekkel egyaránt megtörténhet" – ecsetelte Kardics Kinga az InfoRádióban.

A kórokozók számára ugyanakkor a magas testhőmérséklet nem elviselhető, és ilyenkor beindulnak olyan mechanizmusok is, amelyek elpusztítják a szervezetben lévő kórokozókat. Ebből adódik, hogy a láz – mint az infektológus szakorvos fogalmazott – "hasznos jelenség".

Kisgyerekek, csecsemők, valamint idősek, krónikus betegek esetében a nagyon magas, 39-40 fokot meghaladó láz elesettebb állapotot okozhat, ilyenkor indokolt lehet a gyógyszeres lázcsillapítás.

A lázgörcsről külön beszélt: az átmeneti eszméletvesztéssel, rángatózással járó állapot elsősorban 6 éves kor alatti gyerekeket érint. A szülők számára ez egy nagyon rémisztő jelenség, de pár percen belül szűnni szokott, ezért főként arra kell vigyázni, hogy félrenyelés ne következzen be. "Ha ez az állapot elhúzódik, tovább tart öt percnél, a megfelelő görcsoldót be kell adni" – figyelmeztetett Kardics Kinga.