Az ország harminc városában ezernél is több program várja ma este a Kutatók Éjszakájának látogatóit.
A szervezők szándéka szerint a kutatói életpályát kívánják vonzóvá tenni a fiatalok – elsősorban az egyetemisták és a főiskolások – számára. Magyarország talán legnagyobb tudománynépszerűsítő programjában máskor nem látogatható, különleges helyszínek is megnyílnak a látogatók előtt.
Több mint száz programmal várja az érdeklődőket a Kutatók Éjszakáján a budapesti Semmelweis Egyetem. Hogyan dolgozik a bűnügyi orvos, és melyek a halottvizsgálat igazi lépései? Hogyan lehet biológiai profilt alkotni a csontmaradványokból – vagyis hogyan dolgozik a magyar dr. Csont? Valóban különbözik a női és a férfiagy? Hogy működik a virtuális mikroszkóp? Hogyan segít a harmadik dimenzió a baleseti sérültek arccsont-helyreállításában? Milyen a szív négy dimenzióban? – ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre keresnek választ az egyetem programjai, amelyek helyszínei között ingyenes buszjárat szállítja a tudományok iránt érdeklődőket ma délután öt órától éjfélig.
Az Erzsébet téri Gödör Klubban, az egyetem által ideiglenesen létrehozott SOKK-ban, vagyis a Semmelweis Orvostudományi Kutatóközpontban baleseti helyszín és öt sérült fogadja a látogatókat ezen az estén. Mindenki választhat egy számára érdekes esetet vagy szimpatikus „pácienst": egyikük az életben maradásért küzd, a másiknak az arca épsége a tét, és van, akinek a baleset nyomán derül ki az addig rejtett betegsége.
Akik segítenek az alkalmi színészeken, a SOKK-kártya birtokosaiként állíthatják fel a végső diagnózist, miközben olyan különleges eszközöket próbálhatnak ki, mint az onkokés vagy a háromdimenziós arcrekonstrukciós szoftver.