A magánemberek alig-alig tudják kifizetni, marad a magyar módi, igyekeznek megoldani okosba.
2005 január elseje óta tilos olyan terméket feldolgozni és értékesíteni, vagy akár elajándékozni hazánkban, ami azbesztet tartalmaz. A már meglévő azbeszt tartalmú tetőfedő anyagokat az országban három helyen, Galgamácsán, Sajókazán és Marcaliban veszik át és helyezik el a szabályoknak megfelelően. Utóbbi helyen kilónként 54 forint plusz áfát kell fizetni a pala lerakásáért. Ami egy átlagos, 130 négyzetméteres tető esetén tetemes plusz költség, hiszen egy négyzetméteren 11-12 kiló palával számolva csak az átadás költsége alsó hangon minimum százezer forint, s akkor a szállítási költségről és egyebekről nem beszéltünk.
Hogy a veszélyes anyagnak minősülő azbesztpala eltávolításával, elhelyezésével és ártalmatlanításával kapcsolatos szabályozás korántsem kiforrott, azt talán az is bizonyítja, hogy alig-alig találtunk nyilatkozót a témában - írta a sonline.hu.
Borsody Gábor, a Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége elnöke úgy vélekedett további határozott lépésekre volna szükség. Ma a jogszabály úgy rendelkezik, hogy amikor megszületett az egyezség a megrendelő és a kivitelező között a palával borított tető cseréjéről, akkor a kivitelezőnek munkatervet kell készítenie, s azt a területileg illetékes kormányhivatal munkavédelmi hatóságához be kell nyújtania. Ilyen munkát azonban csak megfelelő szakmai képesítéssel vagy három éves gyakorlattal rendelkező vállalkozó végezhet – húzta alá Borsody Gábor, hozzátéve azt is: a helyzet ellentmondásos, mert hogyan szerezzen három éves gyakorlatot a vállalkozó, ha nincs ilyen jellegű képzés hazánkban. Márpedig nincs, legközelebb Ausztriában lehet ilyen képesítést szerezni. Nem csoda hát, hogy hivatalosan csupán öt vállalkozás végezhet ilyen jellegű munkát az országban...