Brian Kobilka kémiai Nobel-díjas tudósnak köszönhetjük a ma használt gyógyszerek felét.
„Problémákat kitalálni könnyű, de a megoldásokat megtalálni kihívás” – hangzott el vasárnap a szegedi József Attila Tanulmányi és Információs Központban, a Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) rendezvényén. Ezt Hegyi Péter kutatóorvos mondta Brian Kobilka kémiai Nobel-díjas tudóssal kapcsolatban, aki vasárnap Szegedre látogatott a Szegedi Tudós Akadémia tehetséggondozó programjának keretében, írja a Telex.
A Stanford Egyetem professzora Nobel-díját a G-fehérje-kapcsolt receptorokkal kapcsolatos kutatásaiért kapta még tizenkét éve. Ő azonosította azt a gént, amely az adrenalin hormon receptorának kialakulását szabályozza. Robert Lefkowitz kutatóval közösen rájöttek, hogy ez a receptor hasonlít a szemben található, a fényt befogadó receptorokhoz. Később felfedezték, hogy az ilyen receptorok egy egész családot alkotnak, melynek mind a nyolcszáz tagja hasonlóan néz ki és viselkedik, ezek a G-fehérje-kapcsolt receptorok. Ez az orvoslásban rendkívül fontos eredmény, a ma alkalmazott gyógyszerek fele hasznosítja.
„Nem számít, hogy kardiológus, gasztroenterológus, nőgyógyász vagy pszichiáter vagy, használni fogod ezeket a gyógyszereket” – mondta Hegyi Péter. Majd azzal viccelődött, hogy a Nobel Bizottságnak könnyű dolga lehetett a kérdésben, hogy kinek ítéljék oda a díjat, hiszen tizenkét ilyen készítménynek (Bisoprolol, Ranitidine, Icatibant, Atropine, Nabilone, stb.) a kezdőbetűi pont a Brian Kobilka nevet adják ki.
„Feladtam az intenzív osztályon való munka ötletét, és 1990-ben a Stanford Egyetemre mentem, hogy kutató legyek” – mesélte Kobilka, akit inkább a tudományos kutatás vonzott, és bár a Stanfordon is kellett gyógyítania, ideje háromnegyedét erre fordíthatta. Öt év múlva a laborban sikerült is azonosítani a G-fehérjék struktúráját, azonban a receptoraik már nehezebb esetnek bizonyultak: több mint másfél évtizednyi kutatás kellett hozzá, hogy megértsék mind az aktív, mind az inaktív szerkezetet, ez 2007-ben végre sikerült.
További részletek a Telexen.