• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Személyre szabott életmódváltó program szakdolgozóknak

Lapszemle 2025.04.10 Forrás: medicalonline.hu
Személyre szabott életmódváltó program szakdolgozóknak

A szakdolgozók egészségnevelése hozzájárul ahhoz, hogy az egészségügyi ellátórendszer stabilabb, hatékonyabb és fenntarthatóbb legyen.

Az egészségügyi szakdolgozók egészségnevelése olyan kulcsfontosságú tevékenység, amely az ő egészségügyi ismereteik, készségeik és attitűdjeik fejlesztésére irányul, hogy hatékonyan támogathassák a saját és mások egészségét. Ez a folyamat magában foglalja a szakdolgozók oktatását, motiválását és támogatását az egészséges életmód fenntartásában, miközben biztosítja számukra a legújabb szakmai ismereteket. A Covid–19-pandémia elleni küzdelem világított rá a világ számos országában, így hazánkban is arra, hogy jól képzett és egészséges egészségügyi dolgozókkal, szakdolgozókkal lehet biztonságos betegellátást biztosítani. A szakdolgozók egészségnevelése hozzájárul ahhoz, hogy az egészségügyi ellátórendszer stabilabb, hatékonyabb és fenntarthatóbb legyen. A megfelelő programok, támogatási rendszerek, képzések és a mentorálás révén a szakdolgozók nemcsak saját egészségüket őrizhetik meg, hanem példaként szolgálhatnak a betegek és a társadalom számára is. Ehhez nyújt a pilotprogram keretein belül szakmai támogatást a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK), írja a MedicalOnline.

Az egészségügyi szakdolgozók napi munkájuk során mind fizikai, mind mentális szempontból jelentős terhelésnek vannak kitéve, függetlenül attól, hogy az egészségügy vagy a szociális ellátás alap- vagy szakellátási területén dolgoznak. A váltott műszakos munkarend, valamint a rendszertelen és elégtelen éjszakai pihenés olyan kockázati tényezők, amelyek nagymértékben hozzájárulhatnak az elhízáshoz – összességében olyan állapothoz vezetnek, amely számos betegség kialakulásának előfutára lehet. Az egészségnevelés segíthet megelőzni a kiégést, csökkenteni a stresszt, és fenntartani az optimális egészségi állapotot.

A szakdolgozók egészségnevelése hozzájárul ahhoz, hogy az egészségügyi ellátórendszer stabilabb, hatékonyabb és fenntarthatóbb legyen. A megfelelő programok, támogatási rendszerek, képzések és a mentorálás révén a szakdolgozók nemcsak saját egészségüket őrizhetik meg, hanem példaként szolgálhatnak a betegek és a társadalom számára is. Éppen ezért az egészségügyi szakdolgozók kiemelt szerepet játszanak az egészségnevelésben, mivel közvetlen kapcsolatban állnak a betegek és a lakosság különböző csoportjaival. Ez különösen fontos a lakó- és munkahelyközeli ellátások területén, azaz a háziorvosi praxisokban és a foglalkozásegészségügy területén, ahol a primer prevenció keretében végzett egészségnevelési és az egészségfejlesztési feladatok egyedülálló módon valósíthatók meg. Az egészségügyi szakdolgozók szerepe az egészségnevelésben megkerülhetetlen, mivel közvetlen hatással vannak a lakosság egészségi állapotának javítására. A sikeres egészségneveléshez szükség van megfelelő képzésekre, együttműködésre más egészségügyi szakemberekkel, illetve közösségi támogatásra is. Az egészségnevelés hatékony eszköz lehet a társadalom egészségi állapotának fenntartásában és javításában. Az egészségügyi vezetők és döntéshozók számára kiemelt feladat, hogy támogassák ezeket az erőfeszítéseket, és hosszú távon biztosítsák a szakdolgozók egészségét és jólétét.

A teljes információ a cikkben.