A gyógyszerek átlagos ára 2019 óta folyamatosan emelkedik, 2023-ban az áremelkedés meghaladta a 7 százalékot.
Múlt héten számolt be az egyik szakmai szervezet arról, milyen évet zártak tavaly a gyógyszertárak, illetve milyen feladatok várnak sürgős megoldásra. A patikák száma tovább csökkent, több mint 700 ezren élnek olyan településen, ahol nem érhető el közvetlenül gyógyszer. A pénztárcákat sújtó, rekordokat döntögető inflációból pedig a gyógyszerek sem maradtak ki, így arra is választ kerestünk, mitől szálltak el a gyógyszerek árai (is) - írja az index.hu.
...
2022-ben Magyarországon egy év alatt csaknem tíz százalékot drágultak a vényköteles gyógyszerek, a teljes gyógyszerforgalomban pedig 5,5 százalékos volt az áremelkedés, amivel Európában a harmadik helyet értük el drágulás terén. Az áremelkedés üteme 2023-ban sem lassult, sőt. Aki tavaly (is) vásárolt gyógyszert, az a saját bőrén érezhette az áremelkedést –, ami még úgy is jelentős, hogy a gyógyszerárak emelkedése az éves infláció átlaga (17,8 százalék) alatt maradt.
Bár a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a gyógyszerek átlagos árai 2019 óta (és előtte is) folyamatosan emelkedtek, a fogyasztói árak emelkedése egészen 2022 augusztusáig az 1–4 százalékos tartományban mozgott. Ezt követően azonban kikerült a rendszerből a sebességkorlátozás, az áremelkedés pedig villámgyorsan gyorsult nulláról százra, és lépte át a 7 százalékot.
További részletek a cikkben.