Az érsebészeti ágazat halmozottan demonstrálja, miért is beteg a magyar egészségügy.
"Teljes káosz van az ellátásban. Budapesten, ha az érsebészeti ellátással kapcsolatos problémákat egy 1-től 10-ig terjedő skálán mérjük, 9-est adnék", mondja a hvg.hu-nak Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke, aki az egyik budapesti érsebészeti osztályon dolgozik. Gyorsleltárt készítettünk arról, mekkora kihívásokkal küzd az egészségügy egyik legrosszabb állapotban lévő területe.
Miután elhunyt egy érsebész szakorvos a Péterfy Kórházban, rögtön átszervezték az intézmény működését, jelezvén, hogy a érsebészeti ellátásában óriási gondok vannak. Utánajártunk, hogy milyen helyzetben van Budapesten az érsebészeti ellátás, és nyugtalanító, adott esetben felháborító dolgokat hallottunk. (Az eset kapcsán megkerestünk a Péterfy Kórházat és más fővárosi kórházakat is, válaszukat várjuk.)
A lakosság arányához mérten egész Európában Magyarországon végzik el a legtöbb végtag-amputációt. Az érsebészet más ágazatokhoz hasonlóan sok kihívással küzd: kevés a szakember, nagy az elvándorlás a magánszférába és külföldre, ráadásul az ellátórendszer szervezése is messze van a hatékonytól. Ráadásul a kórházigazgatók a kórházi adósságot növelik, ha vállalják a legmodernebb érsebészeti eljárásokat. Ez a szegmens halmozottan demonstrálja, miért is beteg a magyar egészségügy.
Modernebb, de drágább, csapdában a kórházigazgatók
A probléma több részből áll össze. Egyfelől az érsebészet egy nehéz és átalakulóban lévő szakma. A hagyományos, nyitott műtétek (amikor pl. a betegek elzáródott verőerét a saját vénájával hidalják át) mellett megjelentek a korszerű, intervencionális eljárások, amikor katéteresen, nagy seb ejtése nélkül gyógyítják, tágítják az ereket stent (ejtsd: sztent) és más eszközök segítségével. Ez utóbbi is, akár a nyitott műtétek, fizikailag megterhelő az orvosnak (akár több órán át kell egy nehéz ólomkabátban állnia a szakembernek), és sokkal drágább is, mint a korábbi eljárások. Ezt Rácz Jenő volt kórházigazgató, egészségügyi miniszter és volt kórházszövetségi elnök is megerősíti azzal, világszerte hiányszakma az érsebészé.
További részletek a cikkben.