Az eddigi tendenciákból arra számítok, hogy a negyedik hullám az elsőnél biztosan erősebb, a harmadiknál pedig gyengébb lesz.
Senkinek ne legyenek hiú ábrándjai arról, hogy leküzdöttük a járványt, az oltatlanok száma ugyanis elég magas ahhoz, hogy a negyedik hullámot Magyarországon is berobbantsa – hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek adott interjúban Jakab Ferenc virológus professzor. A Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője szerint már borítékolható, hogy Európában a delta variáns idézi elő a következő járványhullámot, ami az elsőnél biztosan erősebb lesz. A fertőzési lánc megakadályozásának egyetlen módja van: ha beoltatjuk magunkat.
– Lehet-e jóslatokba bocsátkozni a negyedik járványhullám súlyosságát illetően?
– Nagyon jól fogalmazott, ezek jóslatok. A járványügy, azaz az epidemiológia és a jóslatok bizonyos tekintetben úgynevezett járványmatematikai elemzésekkel prediktálhatók. Nyilván ennek tudományos alapja van, ezért egyértelműen ezekre kell hallgatni. Ez nem az én szakterületem, de az eddigi tendenciákból arra számítok, hogy a negyedik hullám az elsőnél biztosan erősebb, a harmadiknál pedig gyengébb lesz.
Nem hiszem, hogy nagyon erős vírushullám elé nézünk, de biztos, hogy meg fogjuk érezni. Véleményem szerint a súlyos lefolyású és a halálos kimenetelű fertőzések esetszáma az átoltottság miatt jóval alacsonyabb lesz, ezért reménykedjünk, hogy az oltások száma a továbbikban növekedni fog.
– A negyedik hullám berobbanását őszre datálják. Elképzelhető, hogy hamarabb is elérhet minket?
– Igen. Ha szerencsénk van, akkor az augusztust még megússzuk. (...)
– Az oltások hatásosságát illetően viszont elég eltérő véleményeket hallani. Ön szerint melyik vakcina esetében lehet indokolt egy harmadik dózis felvétele? Szükséges egyáltalán?
– Ezt csak egy hosszú távú, nyomon követhető vizsgálat tudja megállapítani, amelyből kiderülhet, hogy hat-kilenc hónap elteltével milyen arányban és súlyossággal fertőződnek meg azok, akik megkapták a védőoltást.
Véleményem szerint idővel biztosan újra kell oltani, ugyanis azt láthatjuk, hogy az immunrendszer a koronavírusokkal szemben nem alakít ki erős immunválaszt, tehát mindig újra tudunk fertőződni ezekkel a hagyományosan nátha típusú koronavírusokkal. Ha ebből indulunk ki, akkor elképzelhető, hogy az immunrendszerünk a SARS-CoV–2-re is így fog reagálni. Elképzelhető tehát, hogy újraoltás szükséges, de egyelőre ezt nem lehet megmondani. A teljes cikk a portálon