Van nyitottság az irányunkban kormányzati részről, megértést rengeteget kapunk, de széttárt kezeket is.
A gazdasági realitások meglehetősen kemények. A magyarországi gyógyszerkassza a költségvetésből 2,1%-kal részesül, de a Széll Kálmán-tervben lévő megszorítások 13-15%-át kénytelen viselni. A gyógyszeripart már 2007 óta sújtják különadók, de a tavaly életbe lépett intézkedések minden korábbinál nagyobb terhet jelentenek. A készítmények tb-támogatása után fizetendő adó kulcsa 12-ről 20 százalékra, az orvoslátogatók úgynevezett regisztrációs díja pedig 5 millióról 10 millió forintra emelkedett. Mindez azért is nagyon szomorú, mert az Új Széchenyi-terv kitörési pontnak tartja az ágazatot, azonban a jelenlegi körülmények már nemcsak a fejlődést, hanem esetenként a működést is rendkívüli módon megnehezítik - mondta el Dr. Szabó László, a Teva Magyarország Zrt. vezérigazgatója a Kis-kunság.hu-nak adott interjúben.
Mint fogalmazott, ha az ország növekedési pályára akar állni, akkor épp egy ilyen ágazatot kellene segíteni, mint a gyógyszeripar, ahol nagy a hozzáadott érték, ahol rendkívül fontosak a kiművelt emberfők, ahol nemcsak futószalag melletti munkáról, hanem alkotásról van szó. Mi fontosabb annál, mint hogy az embereket egészségesen tartsuk, hogy utána előrelendítsék a gazdaságot? A magyarországi ipari kutatás-fejlesztés felét a négy nagy hazai gyógyszercég (Richter, Egis, Teva, Sanofi) adja, és hatalmas beruházásokat hoztak az országba.
Érdekszövetségünk, a MAGYOSZ (Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége) próbálja érdekeinket képviselni. Van nyitottság az irányunkban kormányzati részről, megértést rengeteget kapunk, de széttárt kezeket is. A rövid távú fiskális érdekek sokszor felülírják a közép- és hosszú távú stratégiai szempontokat. Esetenként a szűken értelmezett megtakaritások tágabban értelmezve nem jelentenek pozitív szaldót az országnak. Tudjuk, hogy a deficitet csökkenteni kell, ezért lefaragják az állami kiadásokat, érdemes azonban megfontolni, hogy a gyógyszeripar nyereséget termel az államnak.