A kutatóknak a világon először sikerült izolálniuk az oropouche-vírust egy Kubából visszatérő, fertőzött utas spermájából.
Több európai országban is azonosítottak már oropouche-vírussal fertőzött betegeket. Ezt a kórokozót néha lajhárvírusként is emlegetik, mert jó esély van rá, hogy a háromujjú lajhár lehet a vírus egyik fő gazdaszervezete. A kórokozót leggyakrabban törpeszúnyogok (egész pontosan a Culicoides paraensis) terjesztik, és Dél-Amerikában több járványt is okozott már.
Eddig még nem találtak bizonyítékot arra, hogy a vírus emberről emberre terjedne, ahogy arra sem, hogy az európai szúnyogok képesek lennének hordozni. Most azonban olasz kutatóknak – a világon először – sikerült izolálniuk az oropouche-vírust egy Kubából visszatérő, fertőzött utas spermájából, írja az ANSA beszámolója nyomán a telex.hu.
Idén – szeptember elejéig – világszerte mintegy 10 ezer lajhárlázas esetet regisztráltak a világon, a leginkább érintett ország Brazília volt, ahol ketten bele is haltak. A fertőzés tünetek hasonlóak azokhoz, amiket a Zika okoz: hirtelen láz, izomfájdalom, fényérzékenység, szemfájdalom, hányás és kiütések. Ritkán, az esetek nagyjából 4 százalékánál az idegrendszert is károsíthatja, a gerincvelő és az agy körül alakulhat ki gyulladás. A legtöbben azonban napokon, vagy egy hónapon belül felépülnek.