A pszichiáter szerint a kipróbálást lehet ugyan tiltani, de nem érdemes, mert ezzel még izgalmasabbá válik a tiltott gyümölcs.
A bizonyosan bekövetkező időnkénti – akár alkohol, akár valamiféle kábítószerrel előidézett – tudatmódosításnál nagyobb veszélyek is leselkedhetnek a fiatalokra a nyáron.
Az első veszély ugyanaz, ami az év egészében jelen lehet sok esetben: a család nem megfelelő működése. Ahol megvan a bizalom szülő és gyerek között, ott a nyári időszak lazulásai idején sem kell oly mértékben aggódni a fesztiválok és egyéb bulik miatt, mint ahol nincs meg ez a „baráti" kapcsolat. Ezt állítja Simicz-Futó Katalin, a somogyi drogambulancia vezetője. Aki a másik komoly, egyszersmind új veszélyforrást a júliustól szigorodó büntető törvénykönyvben látja. A jogszabály ugyanis tíz év után ismét önálló büntetési tételként fogalmazza meg a kábítószer-fogyasztást - írja a sonline.hu.
A szakember szerint a tiltás nem fog eredményre vezetni, mert ez a korosztály – tegye a kezét a szívére bármely szülő – bizonyos élményeken mindenképpen átesik. A fiatalokkal a felelősségről kell beszélgetni, hogy ha elkerülhetetlenül szembe jön velük a kipróbálás lehetősége, tudjanak magukra vigyázni. No és egymásra, mert ez is fontos. Valakinek józannak kell lenni, hogy vezetni tudjon, vagy hogy ha szükséges, mentőt hívhasson.
Az INDIT Közalapítvány somogyi drogambulanciája a nyáron is várja az új vagy régi kérdésekkel, szakmai támogatást kívánó élethelyzetekkel találkozó fiatalokat, hozzátartozókat. Mindenhol azonban ők sem tudnak ott lenni, ahol magasabb hőfokra érkezik a hangulat. A zenei fesztiválok, a balatoni nyár szórakozóhelyei, vagy akár a házibulik is alkalmat teremthetnek a módosult tudatállapotra. De a táborok is, csibész vagy csak érdeklődő kiskamaszokkal. Ahogy a klasszikus – és a társadalmi hatásához képest kulturálisan túlságosan elfogadott – alkoholmámornak is megvannak a játékszabályai, és kiismerhető következményei, úgy a drogok kipróbálása vagy alkalmi használata is megkívánja a felelős magatartást.
Ahol a családban van idő a minőségi beszélgetésekre, ott a fiatal nagyobb biztonságban vészeli át a „próbaidőszakot": amikor megismerkedik egy új típusú bódulattal. Ahol a beszélgetés nincs meg, sem a buli előtt, sem utána, ott e nem figyelés miatt könnyebben elcsúszhat rossz irányba a dolog.
– Nyáron a szülők talán kevésbé stresszelnek, főleg szabadság alatt, így ez az időszak alkalmas lehet az őszinte beszélgetésre a kamaszokkal – mondta Simicz-Futó Katalin. A pszichiáter szerint a kipróbálást lehet ugyan tiltani, de nem érdemes, mert ezzel még izgalmasabbá válik a tiltott gyümölcs. A kriminalizáció a titkolózást is erősítheti a fiatalokban. A Btk. júliustól ismét két évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti – az elterelés korlátozottabb alternatívája mellett – a kábítószer-fogyasztást, az elmúlt évtizedben a szerzés és a tartás volt bűncselekmény.
A pszichiáter szerint az ártalomcsökkentés jelentősége továbbra is nagy, miután lesznek fiatalok, akik adott szituációban nem fognak kitérni a lehetőség elől. És ez, mint ismert, nem iskolázottsági kérdés: az elitgimnáziumokban tanulók semmivel sem restebbek szembenézni a kihívással, vagyis kipróbálni egy szert. Azt kell azonban tudniuk, hogy mit fogyasztanak. De hasonlóképpen az alkoholfogyasztásnak is megvannak a szabályai: keverni nem érdemes az italokat, mert a szivacs-magatartás megbosszulja magát.
– Fontos, hogy minden társaságban legyenek, akik tudnak vigyázni a többiekre, nem engedik őket droghatás után éjszakai fürdőzésre, nem engedik őket a volánhoz, vagy akár orvosi segítséget hívnak: de mindez az alkoholfogyasztás esetleges következményeire is igaz – mondta a szakember.