Az alkohol a legelterjedtebb tudatmódosító szer a világon, így hazánkban is.
Míg felnőttkorban a rendszeres fogyasztás okozza a legnagyobb problémát, addig a fiataloknál az alkalmi, nagy mennyiségű bevitel jelenthet komoly veszélyt - írja a kamaszpanasz.hu portál.
Az elfogyasztott ital már a szájnyálkahártyán át elkezd felszívódni, azonban a legnagyobb mennyiség a gyomorban kerül a véráramba. A felszívási sebesség függ a gyomor telítettségi állapotától, üres gyomor esetén lényegesen gyorsabb. Keringési rendszerünk hamar eljuttatja az agyunkhoz és ott számtalan működési zavart idéz elő.
A mozgáskoordinációs, hangulat- és beszédzavart feltehetően sokan ismerik már, de azzal kevesen vannak tisztában, hogy akár súlyos, életveszélyes állapotot is előidézhet. Az alkohol okozta élettani változások természetesen összefüggésben vannak az elfogyasztott mennyiséggel. Az egyes hatásokat az ún. véralkoholszinthez szoktuk viszonyítani, amely ezrelékben fejezhető ki. Ez megmutatja, hogy a teljes vérmennyiségünk (kb. 5 liter) hány ezrelékét teszi ki a tiszta szesz, azaz az etil-alkohol (etanol).