Előfordul, hogy nem is az étel maga, hanem az emésztés során keletkező vegyületek váltanak ki allergiás reakciót.
Az egyre gyakrabban előforduló ételallergia elsősorban csecsemő- illetve kisgyermekkorban alakul ki. Az egy és három év közötti gyerekek 8–10 százalékát érinti a betegség, míg a felnőttek körében 1–2 százalékos a gyakorisága. Allergiás tüneteket szinte bármilyen étel kiválthat, de a gyermekkori ételallergia leggyakoribb oka a tehéntej és a tojás – tudta meg a teol.hu portálja dr. Barna Györgyi gyermekorvostól.
Előfordul, hogy nem is az étel maga, hanem az emésztés során keletkező vegyületek váltanak ki allergiás reakciót. Az immunrendszer tévesen veszélyes anyagként azonosítja az élelmiszer valamely összetevőjét, és elkezd ellenanyagot termelni. A tünetek röviddel az étel elfogyasztása után is jelentkezhetnek, de előfordul, hogy csak pár óra múlva.
Változékonyságuk nagyban megnehezíti a felismerést. Először a szájüregben enyhe bizsergés, viszketés, vagy duzzanat jelentkezhet. Amikor a kiváltó anyag felszívódik, egyéb panaszok is felléphetnek: többek között hasmenés, székrekedés, puffadás, görcsös fájdalmak.
Ekcémák alakulhatnak ki a bőrön, a légutakon, az emésztőszervekben, a szénanátha is figyelmeztető jel lehet. Súlyos esetben akár életveszélyes reakciók is előfordulhatnak.
A mai kor betegsége a lisztérzékenység, amely a közhiedelemmel ellentétben élethosszig tartó állapot, élethosszig tartó diétát jelent. Ugyanakkor számos élelmiszer válthat ki allergiás reakciót. Így például a tej mellett a hal, a szója, a mogyoró, a dió, a kakaó, vagy a búza. A gyümölcsök közül elsősorban az eper, az őszibarack és a dinnye, a zöldségek sorában pedig a sárgarépa, a paradicsom, a zeller, valamint az uborka gyakori allergén. A fűszerek is okozhatnak különböző problémákat: többek között a kömény, a mustár és a bors is.
Az ételek nagy részénél a főzés semlegesíti az ellenreakciót kiváltó anyagokat, de ez alól is vannak kivételek.
A megelőzésében nagyon fontos szerepet játszik a megfelelő – rostban gazdag, összetett szénhidrátokat, zöldségeket és gyümölcsöket tartalmazó – táplálkozás. A diagnózis miatt érdemes étel-tünet napló vezetni. A betegséget ki tudják mutatni bőrpróbákkal, vérvizsgálattal és provokációs tesztekkel is.