Meglepő módon Magyarországon nem Budapest a legszennyezettebb, hanem Sajószentpéter.
A világ harminc legszennyezettebb városából huszonkettő Indiában található az IQ AirVisual és a Greenpeace közös kutatása szerint. A top 30-ba ezen felül még befért öt kínai, két pakisztáni és egy bangladesi város is – írja az Independent. Közülük is az indiai Haryana tartományban található Gurugram városában a legrosszabb a helyzet, míg a főváros Újdelhi a tizenegyedik helyen zárt a szégyenlistán - írja az azonnali.hu.
A kutatás a PM2.5 néven ismert finompor mennyiségét vizsgálta a levegőminőség vizsgálata során. A PM2.5, vagyis a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék különösen veszélyesek, mert a tüdő alsóbb részeibe is bekerülhetnek. A WHO szerint egyébként egy köbméter levegőben maximum 25 mikrogramm PM2.5 engedhető meg, ennél nagyobb mennyiség esetén egészségtelen a levegő belélegzése.
A jelentés szerint Gurugramban az évi átlagos PM2.5-koncentráció ennek csaknem az öt és félszerese, 135,8 mikrogramm, de még Újdelhiben is átlagosan évi 113,5 mikrogramm az egy köbméterre vetített PM2.5-koncentráció. Újdelhi katasztrofális levegőminősége közismert tény, ezt főként a járművek és a gyárak károsanyag-kibocsátása okozza, de közre játszik az építkezések területén felgyülemlő por, valamint a szemétégetésből származó füst is.
...
Meglepő módon Magyarországon nem Budapest a legszennyezettebb, hanem Sajószentpéter – a város az 512. helyen áll –, ahol a téli hónapokban az egészségügyi határérték kétszerese is lehet a szennyezés. A borsodi várost a megyeszékhely Miskolc, majd Kazincbarcika követi, a kutatás szerint pedig a főváros csak a tizenkettedik legszennyezettebb az országban. A vizsgált magyar területek közül ugyanakkor Győrben a legegészségesebb levegőt venni, itt minden hónapban jó a levegő minősége.
Budapest egyébként a 871. helyen áll a listán szennyezettség szempontjából, Ennél a régióban csak Bécsben egészségesebb levegőt venni – az osztrák főváros a 965. helyre került.
További részletek a cikkben.