A magyar szülészeti ellátás jelenlegi formájában számos kedvezőtlen jelenség van, ami változtatást igényel.
Magas a művi beavatkozások száma, nem kapnak önállóságot a szülésznők, nincs lehetőség ambuláns szülésre, nem elégségesek a háziorvosok csecsemőgyógyászati tapasztalatai – csak néhány képkocka a hazai szülészeti ellátás tragikus filmjéből. Úgy tűnik azonban, hogy van remény a szemléletváltásra, új szülészeti osztály nyílhat. Az intézmény szervezői optimisták, a minisztérium azonban hallgat – olvasható az mno.hu portálján.
Az orvostudomány picit átesett a ló túlsó oldalára, nem csak akkor végeznek beavatkozást, amikor erre feltétlenül szükség van - nyilatkozta dr. Bálint Balázs, a Gólyafészek Születésközpont nőgyógyásza, aki arra a kérdésre, hogy a császármetszések indokolatlan számát magyarázza-e az a megközelítés, miszerint a társadalombiztosítás magasabb összeget fizet ilyenkor, így reagált: a műtétes szülésért közel dupla összeg jár, tehát az intézmény valóban jobban jár. Hozzátette ugyanakkor, hogy a császármetszésért kapott pluszpénz egy része el is megy a beavatkozás költségeire, így ez önmagában biztosan nem indokolja a növekedést.
A magyar szülészeti ellátás jelenlegi formájában számos kedvezőtlen jelenség van, ami változtatást igényel – nyilatkozta dr. Póka Róbert, a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója.
Szerinte gond az is, hogy a szülésznők jelentős része nem a szűkebb értelemben vett szakmáját – diplomájuk szerint önállóan vezethetnének szüléseket – gyakorolja, hanem adott ellátó egység egyéb ápolási, ambuláns asszisztensi és adminisztrációs feladatait látja el. Miután pedig arra kényszerülnek, hogy nem a végzettségüknek megfelelő munkát végezzenek, ráadásul meg sem becsülik őket – munkájuk hazánkban megalázóan leértékelt tevékenységnek számít –, egyre többen inkább a magánszférában vagy külföldön helyezkednek el. A munkaerőhiány pedig túlterheltséghez, sietséghez és türelmetlenséghez vezetve az orvosi beavatkozásoknak kedvez.