A leginkább háborús asszociációval bíró dróntechnológia tényleges lehetőséget nyithat a malária felszámolására.
Bár egy évszázada még szinte az egész világot fenyegette, a malária ma már csak négy térséget veszélyeztet: kisebb mértékben Délkelet-Ázsiát, Latin-Amerikát és a Közel-Keletet, de a megbetegedések 90 százaléka, illetve a halálozások 92 százaléka a szubszaharai Afrika területén történik. Globálisan évente nagyjából 200 millióan kapják el az Anopheles szúnyogok nőstényei által terjesztett kórokozók fertőzésével kialakuló maláriát, ami még mindig évi 500 ezer halálos áldozatot szed, javarészt (70%) az 5 év alatti gyermekek körében.
Tanzániában most a megszokott gyógyszerek és megelőző módszerek mellett új fegyver jelent meg a malária elleni küzdelemben: szúnyogvadász drónok bevetésével kísérletezgetnek - írta a Qubit.hu.
A kísérlet során olyan vízterületeket kerestek drónokkal, ahol a szúnyogok tenyésznek: a jóllakott, kipihent felnőtt szúnyogok párt keresnek maguknak, majd együtt olyan helyre húzódnak, ahol kényelmesen le tudják rakni petéiket – általában pocsolyák, folyómedrek szélei vagy öntözött termőföldek jöhetnek szóba. Ezek feltérképezése korábban vagy lehetetlen (megközelíthetetlen helyszínek), vagy túl költséges (munkaerő) volt, drónok segítségével azonban gyorsan és hatékonyan fel tudják térképezni a lehetséges szúnyoglelőhelyeket.
Ezt a technikát egyelőre a szúnyogok petéit és lárváit kereső rovarirtó csapatok útmutatására kívánják használni, de később közvetlen rovarirtó szerepet is ruháznának a drónokra.