• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szűrés munkaidőben, adókedvezménnyel

Lapszemle Forrás: nepszava.hu

Az üzemorvos jogosítványt kapna a szív- és érrendszeri szűrések végzésére, a komoly kockázattal élők gondozása a háziorvosoké maradna.

Januártól dolgozónként tízezer forintot engedne el a kormányzat a munkáltatót terhelő szociális hozzájárulási adóból, ha az alkalmazottak munkaidőben vesznek részt a méhnyak-, a mell- illetve a vastagbélrák szűrésen - értesült a Népszava. A költségvetésnek egy-másfél milliárdos bevételkiesést okozó intézkedéstől a kormány évente több tízezer megmentett életévet és az idő előtti halálozás jelentős mérséklődését reméli. Rolek Ferenc, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke a lapnak azt mondta: számukra még új az információ, de ha valóban így van, örülnek, ha kapnak kompenzációt a kieső munkaidőért.

A népszava.hu szerint ugyanakkor a kormányzat azt is fontolgatja, hogy a foglalkozás egészségügyi szolgálatokat is bevonja a megelőzésbe. Eszerint az üzemorvos, a háziorvoshoz hasonlóan jogosítványt kapna a szív- és érrendszeri szűrések végzésére, és ezek alapján a kockázatbecslésre. A komoly kockázattal élők gondozása a háziorvosoké maradna. A tervek szerint az üzemorvosoknak a klienseik egészségi állapotáról úgynevezett törzskartont kellene vezetniük, s az adatokat megosztaniuk az úgynevezett elektronikus szolgáltatási térben, hogy ott azokhoz hozzáférjenek a háziorvosok is. Ezek szerint a háziorvosok és az üzemorvosok – ha csak a páciens nem tiltja meg - kölcsönösen láthatják a másik által rögzített adatokat.

A kormány újabb erőforrásokat mozgósít, a népegészségügyi szűréseket buszokkal vinnék „házhoz". Ehhez még indén húsz speciális mobilrendelőt vásárolnak, közülük tízben mammográfia lesz, míg a többiben a szívbetegségek, a szájüregi daganatok, a méhnyakrák-, és a vastagbélrák jeleit keresik majd. Ott, ahová az új mobilvizsgálók sem jutnak el, a védőnőktől várják, hogy minél több nőt maguk vizsgáljanak meg. Csak a szűrőbuszokra mintegy egymilliárd forintot szán a kormány. A buszok havi működtetési költsége 7,5 millió forint.

A háziorvosok fele már csatlakozott is a vastagbélrák szűrőprogramhoz. Ők betegenként 1000 forintot kaphatnak, ha elvégzik a teszteket. Most évente 10 ezer vastagbélrákot találnak a orvosok, a betegek fele meghal. A kormány azt reméli, hogy az új programmal 10 százalékkal csökken a halálozások száma, vagyis évente csak ebben a daganattípusban csaknem 500 ember életét mentenék meg - írta a lap.