A modern szűrővizsgálat két évvel a klinikai tünetek jelentkezése előtt kimutathatja már az emlődaganatot.
A modern szűrővizsgálat két évvel a klinikai tünetek jelentkezése előtt kimutathatja már az emlődaganatot, és akár 50 százalékkal képes csökkenteni a halálozást - mondta dr. Nemerey Zsuzsanna radiológus főorvos tegnapi szekszárdi előadásában. Az Emlődiagnosztikai Centrum vezetője a Balassa János megyei kórház multidiszciplináris onko-teamjének, onkológiai osztályának akkreditált ingyenes továbbképzésén beszélt a kollégáknak, érdeklődőknek a korszerű képalkotó és intervenciós diagnosztikai lehetőségekről a korai emlőtumorok esetében.
Dr. Péntek Zoltán, a mammográfiás szűrőközpontokat működtető Zrt. elnök-igazgatója üléselnökként elmondta, az adatok az utóbbi években stagnálást mutatnak, évente 7000-7500 új estet diagnosztizálnak, és 2200-2300-an vesztik életüket a betegség következtében Magyarországon. Szűréssel a tumorok kétharmadát korai stádiumban ismerik fel. Ennek feltétele azonban, hogy a nők éljenek az adott lehetőséggel.
Tolna az ország megyéi között közepes eredményt mutat az érintett korosztály 50 százalék körüli átszűrtségével. Hozzátette, a mammográfia sem mindenható, a rákos megbetegedések megközelítően 80 százalékát mutatja ki. A fennmaradó 20 százalék, illetve a korosztályon kívüli esetek időbeni felismerésében játszhat fontos szerepet a jól végzett önvizsgálat. A továbbképzés-sorozat tegnapi, évadzáró alkalmán a korai emlő-tumorok diagnosztikai és kezelési lehetőségei között kiemelt hangsúlyt kapott a kezelések mellékhatása. Dr. Al-Farhat Yousuf, az onkológiai osztály osztályvezető főorvosa, a képzéssorozat főszervezője például a hormon- és kemoterápiás kezelések lehetséges mellékhatásairól, a csontritkulásról, illetve a zsíranyagcsere változásáról beszélt.