Rengeteg dolog vezethet alvászavarhoz, általában lelki problémák hozadéka.
Az alvászavarokról épp olyan nehezen beszélünk, mint a szexualitásról vagy a halálról. Problémái nem csak annak lehetnek, aki beteg, szegény vagy tragédia történik vele. Szeifert Natália íróval nemrég megjelent regénye kapcsán beszélgetett a Vasárnapi Hírek.
– Az altatószerekről című regény egyik fő témája az álmatlanság, többek között ez köti össze a két női karaktert, akiknek a sorsát párhuzamosan ismerjük meg. Miért foglalkoztatta ennyire a téma?
– Az alvászavarhoz sok negatív képzet társul, például, hogy aki nem alszik jól, annak rossz a lelkiismerete, pedig nagyon sok embernek van gondja az alvással. Már akkor tudtam, hogy ezt a témát hosszabb írásban akarom majd vizsgálni, amikor nekem voltak ilyen problémáim, de érintőlegesen minden írásomban megjelenik. Körülbelül 8 éve voltam a saját alvászavarom mélypontján, akkor külső segítséget kellett kérnem. Ha másokkal beszélgettem erről, egyrészt kiderült, hogy sokan érintettek, másrészt az is, hogy nem szívesen beszélnek róla. Nekem is évekig tartott, mire orvoshoz mertem menni, ehhez egy hosszú, zaklatott, stresszes időszak kellett. Sok problémám volt, amiknek csak következménye lehetett, hogy nem tudtam aludni. Rengeteg dolog vezethet alvászavarhoz, általában lelki problémák hozadéka.
– A test és a lélek összhangja, az egymásra gyakorolt hatásuk nagyon hangsúlyos az írásaiban. Szerepet játszik benne, hogy évekig ápolóként dolgozott az egészségügyben?
– Rövid, de fontos része volt az életemnek, a mai napig dolgozom belőle. Nagyon erős érdeklődés vitt az egészségügybe. Az emberi lélek működését meg lehet tanulni könyvekből, a testét nem egészen. Én is sokat voltam beteg kiskoromban, később az anyukám került kórházba, ezért 9 éves korom után sokat voltam egyedül. Elég korán szembesültem azzal, hogy bár a lelki dolgoknak nagyobb jelentőséget tulajdonítunk, elsősorban mégiscsak fizikai lények vagyunk.
További részletek a weboldalon.