A szakszervezet azt kéri, hogy kimutatott különbözetet még az idén adják oda valamennyi dolgozónak.
A szavai és a valóság közötti különbség kiegyenlítését kéri a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) elnöke Soós Adrianna Takács Péter államtitkártól. A politikus a nyilatkozataiban többször is azt mondta: „(…) 800 ezer forinthoz közelít az ápolók bruttó bére. Ez nem alapbér, ebben benne vannak a műszakpótlékok.” Ezek szerint az államtitkár keresetekről beszélt - írta a népszava.hu.
– A valóság és az államtitkár által is közzé tett szakdolgozói átlagkereset között 60 ezer forintos differencia van – közölte a lappal Soós Adrianna. A Központi Statisztikai Hivataltól (KSH) kapott adatok szerint ez a 740 ezer forintos átlagkereset is úgy jön össze, hogy benn van havi 20 órányi többletmunka. A szakszervezet azt kéri, hogy kimutatott különbözetet még az idén adják oda valamennyi dolgozónak.
Egyébként a KSH-tól kért adatok azt is igazolják, hogy a bérek és keresetek közti különbség az egészségügyben a legnagyobb. Például az orvosi kereseteknek is csak a 67 százalékát adja az alapbér, a többi a túlmunka. A szakdolgozók esetében 75 százalék ez az arány.
A többlépcsős béremeléssel most egy szakdolgozó átlagos alapbére 555 000 forint, az orvosoké pedig 1 474 000 forint. Tény – hangsúlyozta Soós Andrianna –, hogy a szakdolgozók átlagbérénél a lemaradás csökkent más ágazatokéhoz képest, de a nemzetgazdasági átlagbérektől még mindig 10-15 százalékos. S mivel a kormány sem idén, sem jövőre nem tervez béremelést az egészségügyben, viszont más ágazatokban lesz ilyen, a lemaradás fokozódik, amit az érdekvédő elfogadhatatlannak tart. Hozzátette: a szakdolgozók többsége a meghirdetett, gyermekek utáni adókedvezményben sem részesülhet, hiszen az érintettek átlagéletkora 50 év körül van.
Továbbiak a teljes cikkben