A Pécsi Tudományegyetem a kutatások mellett egyre nagyobb hangsúlyt fektet a tudományos eredmények hasznosítására.
- Jelenleg nyolcvan projektünk fut, negyvennel foglalkozunk napi szinten - mondta dr. Vass Orsolya, a Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ (KTTK) IP csoportvezetője. - A KTTK munkatársai mellett minden karon van egy-egy személy, aki segíti a kommunikációt az adott karon működő kutatócsoportok és Dobay Kata vezetésével működő központunk között, valamint egy saját fejlesztésű rendszer is segít abban, hogy folyamatosan naprakészek legyünk a PTE kutatási portfolióját illetően. A naprakészség kulcskérdés: a kutatásokat ugyanis egyre gyakrabban lehet forintosítani – tette hozzá.
- Egy-egy találmány szabadalmaztatása általában hét-nyolc évig is eltart, azaz nincs arról szó, hogy egy-egy nagy felfedezés után azonnal dőlnének a milliók. Ugyanakkor minden okunk megvan a bizakodásra, hiszen hogy egy példát is mondjak, van olyan gyógyszercég, amely már most támogatja két kutatásunkat Az orvostudományi, a természettudományi és a műszaki területek kutatásai a leginkább piacképesek, ám ez nem jelenti azt, hogy a többit le kellene becsülni - közölte dr. Vass Orsolya.
A PTE orvostudományi karán számos egészségmegőrzéssel kapcsolatos kutatás folyik jelenleg is. Közülük néhány olyan előrehaladott kutatási fázisban tart, hogy elképzelhető: néhány éven belül termékformájában is megjelenik majd mindennapi életünkben. Az elmúlt időszakban fokozott hangsúlyt kapott a levegőben nagy koncentrációban megtalálható környezeti allergének (pl. pollen) minél pontosabb bemérése - a számadatok megismerése ugyanis elősegítheti a helyes diagnózis felállítását.