• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Támogatnák a marihuána gyógyászati alkalmazását

Lapszemle Forrás: hirado.hu

Pár év múlva kannabiszos gyógyszere lehet a magyar epilepsziásoknak is?

Több megkérdezett magyar orvos is arról beszélt a hirado.hu-nak, szigorú feltételek mellett indokoltnak tartaná a marihuána tudatmódosító hatású összetevőjének használatát betegek kezelésében. A két leggyakrabban emlegetett anyag a kannabidiol (CBD), amelynek nincs tudatmódosító hatása, valamint a bódultságot okozó, idehaza tiltott tetrahidrokannabinol(THC). Több országban mindkettő alkalmazható a gyógyításban, Magyarországon a THC egyértelműen tiltott, a CBD azonban – mivel nem pszichoaktív – elméletben szabadon használható.

Azok számára, akik műtéttel és orvosságokkal nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható gyermekük kezelésének új módjait keresik, reménykeltő lehet, hogy a világban próbálkozások zajlanak nem pszichoaktív kananbiszszármazékokból készülő gyógyszerekkel is. Kelemen Anna, az Országos Idegtudományi Intézet főorvosa szerint jó hír az epilepsziával élőknek, illetve a gyermekük miatt érintett szülőknek, hogy nemzetközi vizsgálat keretében hamarosan Magyarországon is teszteket végeznek egy ilyen szerrel. A tervezet orvosság a klinikai kipróbálás fázisában van, de így is évek telhetnek el, amíg hivatalos gyógyszer lesz belőle. A neurológus, pszichiáter főorvos megjegyezte, gyógyszerré nyilvánítás esetén is árnyalja a képet, hogy hiába történik ez meg külföldön, az itthoni használathoz, Magyarországon is törzskönyvezni kell, és még ekkor sem biztos, hogy pont az epilepsziára engedélyezik – például előfordulhat, hogy csak fájdalomcsillapításra lehet majd felírni.

Zacher Gábor arról beszélt, hogy a THC orvosi használatának lenne értelme, működhetne a gyógyászatban, például szklerózis multiplexes betegeknek fájdalomcsillapító szerként, kemoterápiák után hányáscsillapításra. A THC használata természetesen hasonlóan szigorú feltételekhez lenne kötve, mint a morfium vagy a ketamin alkalmazása, amelyek egyébként a gyógyászatban elengedhetetlen szerek. Zacher Gábor hangsúlyozta, a marihuána orvosi alkalmazásában Magyarországnak nem kellene feltalálnia a spanyol viaszt vagy a meleg vizet, mert a THC-s kezelések több országban engedélyezettek már, és jól bevált gyakorlat szerint működnek.

 Érvek, ellenérvek a teljes cikkben