A szervezés folyik, várhatóan március-áprilistól indul az az új rendszer, amelyben naponta 25-30 vidéki mentőegység segíti ki Budapesten a mentőszolgálatot.
Az már korábban is gyakran előfordult, hogy vidékről érkezett mentősök teljesítettek szolgálatot Budapesten. Az új rendszerbe minden vidéki mentőállomáson dolgozó ápolót és gépkocsivezetőt bevonnak. Nekik egy előre látható és tervezhető beosztás szerint 2-3 havonta egy alkalommal kell Budapesten dolgozniuk – derült ki a Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által közzétett belső körlevélből.
Mint Győrfi Pál a Telex kérdésére megírta: vidékről csak a személyzet utazik Budapestre, és meghatározott állomásokon kapnak mentőautót a feladatuk elvégzéséhez. A mentősök szolgálati autóval utaznak a fővárosba, ott veszik fel a mentőgépkocsit, a műszak végén pedig szintén szolgálati autóval utaznak haza.
A nyilvánosságra került körlevél szerint a vidéki mentősöknek két órával a műszak megkezdése előtt, reggel 7 órakor már Budapesten kell lenniük, és 9 órakor kezdik meg 16 órás szolgálatukat. Ennek végén kell visszavinniük a mentőautót az állomásra, majd ezután indulhatnak haza. Kérdésünkre, hogy egy fárasztó műszak végén van-e lehetőség arra, hogy ne kelljen a távol élőknek még több órát autózniuk hazafelé, a szóvivő azt válaszolta: „több budapesti mentőállomásunkon vannak kialakítva szálláshelyek bajtársaink részére, amennyiben a fővárosban töltik az éjszakát.”
Mint írta, a vidéki mentősök nem túlórák terhére végzik munkájukat, hanem alapóráikon belül fognak Budapesten dolgozni. „Várhatóan évente csak néhány alkalommal kell egy-egy bajtársunknak Budapesten szolgálatot teljesíteni, külön pótlék ezért nem jár”.
Arra a kérdésre, hogy ha csökken a fővárosi esetszám, akkor is ki kell-e segíteni Budapestet a vidékieknek, az OMSZ szóvivője úgy válaszolt: „az OMSZ folyamatosan és pontosan elemzi a hívásszámokat, feladatszámokat, és a mentőkapacitást ennek megfelelően az esetlegesen változó szükségletekhez igazítjuk.”
További részletek a teéjes cikkben