A robotszál klinikai alkalmazására még várni kell, de egy akadálypályán végig vezetve az agilitását már bebizonyították.
Az agy erein belül könnyedén közlekedő robotfonalat fejlesztettek ki az MIT mérnökei. A gyógyszerek pontos célba juttatásával a stroke és az aneurizma kezelésében lehetne hasznát venni a vastag, távirányítható cérnának. A találmánnyal akár a nyitott agyműtéteket is ki lehetne váltani, ráadásul a sebészek akár a műtőtől távol eső helyekről is elvégezhetnék vele a beavatkozásokat - írta a gyártástrend.hu.
A Science Robotics nevű tudományos folyóiratban közölt tanulmányában a fejlesztőcsapat „mágnesesen irányítható, hidrogélbevonatú robotfonalként” hivatkozik az eszközre.
A szál maga alapvetően egy bizonyos rugalmas nikkel-titán ötvözetből készül. A cérnát egy mágneses részecskékkel teletűzdelt elasztikus paszta vagy tinta borítja. Ezt az egészet kívülről hidrogél fedi le, ami miatt a fonal súrlódásmentesen tud közlekedni a véredényekben. A vezérlés mágneses úton, joystick alkalmazásával történik.
A robotszál klinikai alkalmazására még várni kell, de egy akadálypályán végig vezetve az agilitását már bebizonyították. (Fotó: MIT)