• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Telefonnal terjed az új népbetegség

Lapszemle Forrás: hirado.hu

Nem is tudják, de betegre mobilozzák magukat a telefonfüggők.

Statisztikák szerint a nomofóbia, vagyis a mobiltelefon hiányától való rettegés, minden hetedik nőt és hatodik férfit érint. A gyerekeket is elkapja az új betegség, van ahol már leszoktató tábort hoztak létre a számukra - írja a hirado.hu.

Benke Valéria pszichológus emlékeztetett rá, hogy a függőség egyik jellemzője, hogy azt a függő személy sokszor nem ismeri fel, azt gondolja, teljesen normális, amit csinál. A függőség jele, hogy ha az ember nem kapja meg, nem jut hozzá az adott szerhez, eszközhöz, helyzethez, tevékenységhez, egyre növekszik benne a stressz, és egyre inkább csak az érdekli, mikor jut már hozzá, ami pedig elvonja a figyelmét a többi dologról.

A nomofóbiásokban feszültséget okoz a telefon hiánya, ha nincs hálózati lefedettség, vagy ha lemerült a készülékük, vagyis nem tudnak a szokásos módon mobilozni.

Az emberek jelentős része úgy érzi, telefon nélkül fél ember, kimarad az információáradatból, az emiatt előálló stresszhelyzetek megelőzéséhez fontos lenne, hogy a mobilozók megtanuljanak szelektálni az adattengerből. Szakértők szerint, mint minden másnál, itt is az a lényeg, hogy az ember megtalálja a helyes mértéket. El kell jutni arra a szintre, hogy akkor is képes legyen nyugodt és gondtalan lenni, ha nincs nála a telefonja.

Szűts Zoltán médiakutató hangsúlyozta, hogy manapság az emberek kommunikációs folyamatainak nagy része – e-mail, chat, közösségi média, stb. – már a digitális platformokon, a neten keresztül zajlik, nem a való életben, személyes találkozók, beszélgetések során.

Nem csak a felnőtteknél kell ellenlépéseket tenni, a nomofóbia a gyerekeket is veszélyezteti. Ők általában még annyira sem tudják kontrollálni a használat mértékét, mint az idősebbek. Vannak olyan kicsik, akik – plüssmaci helyett – csak a mobiljukat szorongatva tudnak elaludni.

A jelenség miatt egyes országokban már elvonó táborokat hoztak létre, illetve klinikai kezelést tettek elérhetővé az okostelefonjuktól függő gyerekek számára, például Dél-Koreában – tette hozzá Szűts Zoltán.

A szülő is sokat tehet azért, hogy a gyerek ne vigye túlzásba a telefonozást, az elsődleges a példamutatás lenne. Fontos, hogy a szülő le tudja tenni a telefont, és helyette tudjon a gyerekével beszélgetni, foglalkozni – mondta Benke Valéria pszichológus.