Újra eljött az óraátállítás ideje, aminek következtében az elkövetkezendő hetekben különböző tüneteket figyelhetünk meg magunkon.
Ismét itt van a nyakunkon egy újabb óraátállítás: október 27-én vasárnap hajnalban 3 órakor 2 órára állítjuk át az órát, vagyis 60 perccel többet fogunk tudni aludni az éjszaka folyamán. Mint ismert, az elmúlt években egyre több ellenzője akadt az óraátállításnak, sőt, igencsak sokszor felmerült, hogy végre örökre búcsút mondjunk neki. Ennek ellenére a mai napig a hétköznapjaink részét képezi az óraátállítás, amely sokak szervezetét megviseli - írta a baon.hu.
Kozák Norbert, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ neurológusa a Haonnak kiemelte, hogy a szervezetnek van egy „belső órája”, mely szabályozza a bioritmus működését. Ennek már egy egyórás változás is problémát tud okozni, de ha valaki repülővel utazik, akkor még intenzívebben lehet érzékelni az időeltolódást.
Aláhúzta: a keringési és hormonális rendszernek is van napszaki szabályozása, és ha ez felborul, akkor fáradtabbak és ingerlékenyebbek lehetünk. Továbbá elmondta, hogy néhány napig a vérnyomás is ingadozhat, illetve statisztikai kimutatások alapján komolyabb keringési betegségekre is hajlamos lehet a szervezet.
Kozák Norbert rámutatott, aki érzékeny az egyórás változásra, annak érdemes tudatosan rákészülni néhány nappal előtte: tíz perccel, félórával hamarabb érdemes lefeküdni a megszokotthoz képest. Két-három nap alatt viszont megszokja az immunrendszer az átállást. Továbi részletek a cikkben