• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Teljes a káosz az egészségügyben

Lapszemle 2020.05.06 Forrás: atv.hu
Teljes a káosz az egészségügyben

MOK főtitkár: "Egymásnak teljesen ellentmondó utasításokat kapunk."

Hétfőn újraindult az egészségügy, azonban nem egyértelmű, hogy kit, mikor és mennyi idő alatt kellene tesztelni. A Magyar Orvosi Kamara szerint megoldás lenne, ha minden beteget potenciális koronavírus-fertőzöttnek tekintenének, ehhez viszont megfelelő mennyiségű és minőségű védőfelszerelésre lenne szükségük - hangzott el az ATV Híradójában.

Hétfőn újranyitottak az orvosi rendelők, a nem sürgős beavatkozásokat azonban csak úgy lehet elvégezni, ha előtte koronavírusra tesztelik a pácienst. Számos rendelőintézetben és kórházban ugyanakkor nem tudják, mi az eljárás pontos menete.

Stábunk több rendelőintézetben is érdeklődött, de nem lettünk okosabbak. „Nem tudom sajnos, nem tudom. Ez annyira új most még. Ezt ugye tegnap hozták ki, úgyhogy nem tudom, hogy működik ez, vagy mi ennek a menete.” „Hát ilyenről nem hallottunk. Az általában műtéteknél van. Mindenki ezt kérdezi. Nincs is annyi teszt - már idézőjelben mondom - az országban, ha mindenkinek így kéne bejönni.” „El kell menni a háziorvoshoz.” -mondták a megkérdezettek.

Azonban a háziorvosoknál sem egyértelmű a helyzet. Komáromi Zoltán szerint az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy csak a május elsejei hosszú hétvégén tájékoztatták őket az újraindulásról. Ennyi idő pedig nem volt elegendő a felkészülésre. A másik bizonytalan tényező a tesztelés menete. „Az a gyakorlat, hogy 72 órán belül megy ki a mentőszolgálat, tehát ez azt jelenti, hogy a kéréstől számított 3. napon végzik el a tesztet, és ennek a tesznek az eredményét én egy hét múlva kapom meg az ANTSZ-en keresztül. Teljesen egyértelmű, hogy ez a metodika nem használható a betegellátásban.” -részletezte a folyamat menetét és véleményét a háziorvos. Komáromi szerint nagy felelősség hárul az orvosokra, mert ha megvárják a teszt eredményét, az eltelt idő alatt komoly egészségkárosodást szenvedhet el a beteg, ha viszont nem, a szükséges védőfelszerelések hiányában az orvos megfertőződhet.

Kárász Anikó, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára is hasonlóan látja a helyzetet. Teljes a káosz, nevezetesen egymásnak teljesen ellentmondó utasításokat hírveréseket kapunk, hallunk – mondta, majd kifejtette: az egyik ellentétes információ a PCR tesztre vonatkozik, hogy ez most kell-e vagy nem kell nekünk. Még mindig érvényben van az az írás, hogy kell, a híradásokban pedig Kásler miniszter azt üzenete nekünk, hogy nem kell.

További részletek a riportban.