• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

„Teljes abszurdum” a drogügyi Alaptörvény-módosítás

Lapszemle 2025.03.14 Forrás: hvg360.hu
„Teljes abszurdum” a drogügyi Alaptörvény-módosítás

A DELTA program keretében a napokban csak Pest megyében 150 rendőr csapott le 36 helyszínen.

Nehezen érthető, mit akar elérni a kormány a legújabb Alaptörvény-módosítással. Attól, hogy beleírják, hogy a drog rossz, a probléma nem oldódik meg. A kábítószer teljes tiltásának beleírása legfeljebb csak politikai termékként eladható. A szakértő szerint a szigorításra hivatkozva csak annyira lehet ellehetetleníteni egy jövőbeni drogliberalizációt, amennyire a fájdalomcsillapítókat betiltani, írja a hvg360.hu.

„Ha együttműködnek, nagyon gyorsan fogunk végezni, és tovább szórakozhatnak, önökön fog múlni” – egy videó szerint a rendőrök néhány napja ezzel a szöveggel indítottak drograzziát egy szórakozóhelynyi fiatal ellen.

Nem ez volt az egyetlen buli a múlt hétvégén, amit hasonló akció szakított félbe. A DELTA program keretében a napokban csak Pest megyében 150 rendőr csapott le 36 helyszínen, mintegy bizonyítva: most aztán tényleg komolyan veszi a kormány a drogellenes intézkedéseket. Olyannyira, hogy – ha már 2020-ra nem sikerült drogmentes hellyé varázsolni az országot – a miniszterelnöki intelmek és a kormánybiztosi kinevezés után kedd éjjel megérkezett a beharangozott Alaptörvény-módosítás is.

Eszerint a gránitszilárdságú alkotmány a következő bekezdéssel egészül ki: „Magyarországon a kábítószer előállítása, használata, terjesztése, népszerűsítése tilos.”

A szövegben, mint mindig, az indoklás is szerepel: eszerint a kormány azért helyezné be a fenti mondatot az Alaptörvénybe, mert a kábítószerek előállítása, használata, terjesztése, népszerűsítése súlyos társadalmi és egészségügyi következményekkel jár. Kiemelik azt is, hogy a drogfüggőség családokat, közösségeket és a nemzet egészét is sújtja, a kábítószerek elterjedése pedig növeli a bűnözést, gyengíti a társadalmi kohéziót és aláássa a munkaképes lakosság egészségét.

Az Alaptörvény módosítása így erősíti az állam elköteleződését a közbiztonság, az egészséges életmód és a társadalmi rend védelme mellett.

A fenti kijelentéssel nem az az egyetlen probléma, hogy a közbiztonság és az egészséges életmód védelmét a kormány más módon is támogathatná, például az alkoholfogyasztás visszaszorításával, annak népszerűsítése helyett. A módosítás más alapvető kérdéseket is felvet, a többi közt, hogy pontosan mi számít a kábítószer népszerűsítésének, vagy mi lesz innentől kezdve az iskolai drogprevencióval.