Az 1970-es évek előtt még nem tudták, hogy a talkum egyes lelőhelyeken azbeszttel lehet szennyezett.
Nemrég a Magyar Nemzet is beszámolt arról, hogy 417 millió dollár (több mint 100 milliárd forint) kártérítésre kötelezte a Johnson and Johnson kozmetikai óriáscéget egy Los Angeles-i bíróságon az esküdtszék, amely helyt adott egy petefészekrákban szenvedő nő keresetének - emlékeztet az mno.hu. Ez ráadásul nem egyedi eset, a kozmetikai cég ellen 4800 hasonló per van folyamatban, és ha az esküdtszékek mindenhol hasonlóan ítélik meg a helyzetet, akár csődbe is mehet a Johnson & Johnson.
A társaság hiába védekezett azzal, hogy a tudományos kutatások és szövetségi hivatalok nem bizonyították a talkum rákkeltő hatását. A bírósági döntést lehet vitatni, meg is lehet fellebbezni, de vajon tényleg veszélyes a talkum? Ebben sajnos valóban nincs egyetértés - írta most a lap.
Valóban vannak olyan kutatások – itt egy ausztrál tanulmány –, amelyek összefüggést vélnek kimutatni a hintőpor genitális, vagyis nemi szerveken való használata és a petefészekrák közt, illetve inkább úgy lenne érdemes megfogalmazni, hogy a hintőpor genitális használata kismértékben, de matematikailag kimutathatóan növeli a petefészekrák kockázatát.
Igazán megbízható eredményhez arra lenne szükség, hogy hosszú időn, éveken keresztül kövessenek egészséges nőket, és megfigyeljék, nagyobb eséllyel alakul-e ki petefészekrák a hintőport használók körében, mint azok közt, akik nem használják. Ilyen kutatás érthetően kevés van, illetve az Egyesült Királyság Rákkutató Intézete szerint összesen egy, amely nem mutatott ki nagyobb kockázatot a hintőport használó nők körében.
Ugyanis az 1970-es évek előtt még nem tudták, hogy a talkum egyes lelőhelyeken azbeszttel lehet szennyezett, amely közismerten rákkeltő anyag. Ezért lehetséges, hogy azok a nők, akik tényleg évtizedeken keresztül használták a hintőport – a Los Angeles-i ügyben Eva Echeverria gyermekkora, az 1960-as évek óta –, még azbeszttel szennyezett talkumot kaptak, így megnőtt a rák kockázata.