Mire azonban kiderült, hogy kár a gőzért, már majdnem egyévnyi kutatás-fejlesztésen volt túl a cég, ami minden bizonnyal nem volt olcsó.
Az egyik legnépszerűbb összeesküvés-elmélet a koronavírusról, hogy az egész „hisztériát” a nagy gyógyszercégek érdekében gerjeszti a háttérhatalom. A Covid-vakcina valóban nagy üzlet most azoknak a gyártóknak, amelyek a leghamarabb készen lettek a magukéval, de a vakcinaüzletágról általánosságban ez már nem mondható el. Sőt, az oltóanyag-fejlesztés és -gyártás más termékekhez képest a gyógyszercégeknél gyakran inkább mostohagyereknek számít, kockázatos dolognak, amin bukni is lehet - írta a telex.hu.
A szintetikus gyógyszerekkel ellentétben (amelyeket mindig pont ugyanúgy elő lehet állítani ugyanazokból az alapanyagokból) a vakcinákban élő organizmusok, vírusok, baktériumok, fehérjék vannak, amelyek nem mindig viselkednek kiszámíthatóan. 2000-ben például átmenetileg hiány alakult ki az influenza egyik törzse elleni oltásból, mert laboratóriumi körülmények között nem sikerült olyan gyorsan tenyészteni a kórokozót, ahogy az elképzelték, így a gyártók lekésték a határidőket.
Aztán ott van az is, hogy mivel a vakcinákat egészséges embereknek szánják, a mellékhatásokat sokkal kevésbé tartja elfogadhatónak bárki, mint a klasszikus gyógyszerek esetében. Így aztán olyan vakcinákat kell létrehozni, amelyek hatékonyak, de közben nem vagy csak nagyon kevés embernél váltanak ki igazán kellemetlen tüneteket.
A vakcinakészítés a legszigorúbban szabályozott gyógyszerészeti fejlesztések között van, a hatóságok mindenhol tüzetesen ellenőrzik a gyártási folyamatot (a sima gyógyszerekénél is jobban), ráadásul az egyes vakcináknak külön az adott anyagra specializált gyártósort kell kiépíteni. Az értékesítési árak pedig nem a legmagasabbak, mivel az állami ellátórendszerek által nagy mennyiségben vásárolt készítményeket olcsón kell tartani, különösen a szegényebb országok nem tudnak értük sokat fizetni. Egy-egy adagon tehát alacsony a profitráta, amit maximum a beszerzés nagy volumene kompenzál.
Miért nem tudja a piac vagy az állam megoldani a hiányt? - Válaszok a cikkben