• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tényleg van-e Magyarországnak alkoholstratégiája?

Lapszemle MA 06:28 Forrás: 24.hu
Tényleg van-e Magyarországnak alkoholstratégiája?

Világelsők lettünk a magunk 21,3 százalékával, azaz a felnőtt lakosság több mint ötöde tartozik ide, borzasztó nagy szám!

Gulyás Gergely szerint Magyarországnak van alkoholstratégiája, ám ígéretével ellentétben ezt mostanáig nem küldte el lapunknak, sőt, az egészségügyi kormányzás is hallgat az ügyben. Vajon miért? Magyarországon ugyanis van alkoholprobléma, mégpedig jelentős – ez a témával foglalkozó orvosok, pszichológusok, társadalomtudósok egybehangzó véleménye. Az ország pedig súlyos árat fizet ezért. De valóban létezik alkoholstratégiája az Orbán-kormánynak, amely már kocsmaprogramot is indított közpénzből? Milyen lenne egy nemzeti alkoholstratégia? Ezt próbálta kideríteni a 24.hu

Van alkoholstratégiája a szakterületnek. Értelemszerűen az alkoholfogyasztás csökkentése mellett szállunk síkra – ezt mondta Gulyás Gergely azon a kormányinfón, amikor még a 24.hu is kérdezhetett tőle.

Ekkor tudakolta a lap azt a kancelláriaminisztertől, hogyha már az alkoholfogyasztást bizonyosan ösztönző kocsmaprogramot indított a kabinet, akkor van-e alkoholstratégiájuk is, amely a hazai alkoholfogyasztási adatokon és állapotokon javítana. A miniszter március 27-én még azt is hozzátette: „nemzeti, kormányzati vagy ágazati (stratégia – A szerk.), azt nem tudom. De hogy az elmúlt években olvastam ilyet, arra emlékszem.” Miután azt nem tudta megmondani Gulyás, hogy ez a dokumentum hol található, azt felelte: „megnézem, hogy mit olvastam, és megosztom önnel.”

Minden azt mutatja, hogy Magyarországon súlyos probléma az alkoholügy

Számos adatsor ismert a hazai alkoholfogyasztási szokásokról, amelyek nem is mindig ugyanazt (pláne nem ugyanazzal a módszerrel) mérik. Konszenzus van a témában jártas addiktológusok, szociológusok és orvosok között, hogy Magyarországon továbbra is komoly népegészségügyi és társadalmi probléma a túlzott alkoholfogyasztás, amely miatt súlyos árat kell fizetnie az országnak mind az egészségügyi költségek, mind a kieső munkaerő, mind a halálozási statisztikák, de akár a bűnelkövetés, közúti vagy épp munkahelyi balesetek területén is. Zacher Gábor 2020-as nyilatkozata szerint évente 30 ezren halnak meg Magyarországon az alkoholfogyasztással összefüggésben – ez pedig az összes hazai halálozás mintegy harmada.

Az adatokkal kapcsolatban tehát nagy a szórás, a teljesség igénye nélkül álljon itt néhány: 

Paksi Borbála és Demetrovics Zsolt kérdőíves kutatásai szerint a felnőtt férfiak 12 százaléka, a nők 1 százaléka problémás ivó, azaz feltehetőleg komolyabb alkoholproblémával küzd – ez alsó hangon is 500–600 ezer ember. Ám, akiknek valamilyen szempontból az alkohol problémát okoz – ártalmas mértékben fogyasztanak alkoholt –, azoknak az aránya ennél sokkal magasabb lehet. Demetrovics azt mondta a lap decemberi interjújában, hogy minden magyar család érintett az alkoholizmus problémájában így vagy úgy.

Zacher Gábor visszatérően 800 ezer alkoholistáról és 2,5 millió nagyivóról beszél, egy kormányzati anyag szerint 379 ezer a magyarországi alkoholisták száma, igaz, ebből csupán 15 ezer a nyilvántartottak száma.

Kapitány-Föveny Máté klinikai szakpszichológus a KSH és a kezelési adatok alapján 500 ezerre teszi a magyar alkoholbetegek számát.

A WHO-nak a 2010-es évek első felében készült jelentése szerint Magyarországon 1 millió ember lehet alkoholfüggő valamilyen mértékben.

Szemelyácz János, a Magyar Addiktológiai Társaság vezetője ezzel kapcsolatban most azt mondja a 24.hu-nak: ő a WHO 2022-ben publikált adataira hivatkozik, amely nem csupán az alkoholbetegeket számszerűsítette, de a magas kockázatú ivókat is (az alkalmi kontrollvesztőket, ittasan vezetőket, stb.). „És ez végül így együtt nagyon magas szám lett, világelsők lettünk a magunk 21,3 százalékával. Azaz a felnőtt lakosság több mint ötöde tartozik ebbe a két kategóriába. Borzasztó nagy szám.”