Bár a sajtó csak néhány napja értesült a tervezett átszervezésről, ez nem érte váratlanul a kórházigazgatókat.
Sok érv szól amellett, hogy a kórházak trükközéseinek leleplezése, a tényleges állapotok felszínre hozása a cél a budapesti sebészeti ügyeleti ellátás átszervezésével. Bár a sajtó csak néhány napja értesült a tervezett átszervezésről, ez nem érte váratlanul a kórházigazgatókat. Ahogy a rontgen.reblog.hu cikkéből is kiderül, egy tavaly októberi megbeszélésen már jelezték a kórházigazgatóknak az új feladatmegosztást, amelyet az ott lévők döntő része zokszó nélkül tudomásul is vett, ezután az új rendet novemberben megerősítették – írja a Napi.hu portálja.
Januárban viszont az eddigi sebészeti ügyeleti rend megszüntetése pillanatok alatt végigfutott a médián, s ugyanilyen pillanatok alatt jelent meg az OMSZ közleménye, amely szerint éppen hogy nem a sebészeti ügyelet megszüntetésről, hanem megerősítésről van szó, hiszen immár nem csak 11, hanem az összes sebészeti ellátásra alkalmas kórház folyamatos ellátást nyújt a betegeknek. Azaz megszüntetés helyett olyanná alakítják át a rendszert, mint nem is olyan régen a vidéki kórházakra, 20-30 évvel ezelőtt pedig Budapestre is jellemző volt.
A heti 168 órás, folyamatos felvételi készenlét ellátására annak tudatában bólintottak rá a kórházi vezetők, illetve a sebészeti osztályok vezető főorvosai, hogy tudták, elegendő orvos és szakdolgozó híján óriási logisztikai terhet jelent majd az ellátás megszervezése.
A sebészeti beavatkozásokat rosszul finanszírozza az OEP, ráadásul nem is mindig tervezhetőek, ebben az "új" felállásban pedig legalább 30 - 40 százalékkal nő a munkaerőigény. Miután - szintén a rontgen.reblog.hu szerint - a betegirányítás naponta átlag 50-60 sebészeti felvételi tételszámot ad ki, (de csak ezek egy részéből lesz azonnali műtét), az új rendszerben egy kórházra napi 1-2 akut műtétet juthat. További részletek a portálon olvashatók!